brylanty

Brylanty

Opowieści o podziemnych skarbach, wśród których znaleźć można brylanty i inne kamienie szlachetne, stale rozpalają wyobraźnie nowych poszukiwaczy skarbów, szczególnie w rejonach, w których znajdują się tereny kopalniane. Przyczyniają się do tego pogłoski o trafieniach dużych brylantów w kopalniach.

Brylanty – podziemne skarby

Brylanty to oszlifowane diamenty, które powstały wewnątrz ziemi na wskutek ruchów tektonicznych oraz erupcji wulkanów. Mimo że kopalni jest współcześnie coraz mniej, a znane złoża są raczej wyeksploatowane, ciągle słyszy się o przypadkowych odkryciach dużych brylantów w kopalniach lub terenach znajdujących się poza ich obszarem. Przykładem mogą być górnicy w kopalni Letseng w Lesotho, którzy 2 lata temu odkryli brylant o wadze 442 karatów, którego wartość została wyceniona przez jubilera na 18 mln dolarów, czyli w przybliżeniu 70 mln złotych. Wartość brylantu zwiększyła się znacznie po oszlifowaniu.

Inny wyjątkowy brylant został ostatnio odnaleziony na północy Jakucji. Kamień zachwyca niecodziennym kształtem spłaszczonego ośmiościanu oraz jasnożółtą barwą, która czyni go szczególnie wyjątkowym. Przyjmuje się, że na 10 tysięcy wydobytych diamentów, tylko jeden jest kolorowy. Znaleziony brylant ma ponad 100 karatów i otrzymał nazwę Sputnik V na cześć rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.

Cullinan – Największy brylant świata

Największym brylantem świata pozostaje do dziś odnaleziony w 1905 roku Cullinan. Brylant został znaleziony w kopalni pod Pretorią Culinan w RPA. Oryginalnie kamień miał aż 3105 karatów i ważył aż 621,2 gramów, Przypuszcza się, że oryginalnie kamień był jeszcze większy, ponieważ odnaleziony fragment był wyraźnie odłamany. Jakie były dalsze losy brylantu? Na polecenie króla Edwarda VII, który sprawował władzę nad kolonią, brylant ostał przerobiony na 105 mniejszych kamieni i 9 większych, z czego największy z nich znany jak Wielka Gwiazda Afryki, zdobi do dziś brytyjską koronę królewską.

największy brylant świata
Cullinan – Największy brylant świata

Biliardy nieodkrytych brylantów

Wyobraźnie poszukiwaczy skarbów pobudza również fakt, że zdaniem amerykańskich naukowców w głębszej warstwie skorupy ziemskiej wciąż znajdują się biliardy nieodkrytych diamentów, które fale sejsmiczne wyrzucają na zewnątrz pokrywy. Znalezienie brylantu nie wydaje się więc tak nieprawdopodobne! Skąd wzięła się ta teoria?

Zdaniem naukowców bogate złoża brylantów znajdują się wewnątrz krotonów, czyli rozległych fragmentów skorupy ziemskiej, które jako warstwa cechują się wyjątkowo dużą stabilnością. W wyglądzie przypominają odwrócone piramidy, które sięgając jeszcze głębszych warstw, stabilizują płyty kontynentalne. Okazją do znalezienia brylantu mogą więc być ich ruchy odczuwane przez nas jako trzęsienia ziemi lub erupcje wulkanów.

Brylanty – gdzie ich szukać?

To właśnie obszary o największej aktywności sejsmicznej stają się miejscem regularnych wypadów współczesnych poszukiwaczy skarbów. Innym popularnym kierunkiem są również tereny sąsiadujące kopalniami diamentów, które stanowią namacalny dowód na występowanie w regionie drogocennych kamieni w naturze. W przyrodzie występują również złoża brylantów podmorskich, których wydobycie wymaga specjalnych maszyn, bywa jednak (szczególnie w przypadku złóż przy brzegu), że samotne kamienie można znaleźć wśród piasku.

Przeczytaj także:

Możliwość komentowania Brylanty została wyłączona