Brylanty - najtwardszy materiał na Ziemi

Brylanty – najtwardszy materiał na Ziemi

Brylanty to jeden z najtwardszych materiałów na Ziemi. Ale co sprawia, że są tak twarde? Odpowiedź tkwi w procesie zwanym obróbką diamentową.

Diamenty składają się z atomów węgla, więc kluczem do ich wzmocnienia jest dodanie większej liczby atomów węgla. Diamenty można ciąć na dwa sposoby: przecinając stół lub przecinając pawilon diamentu. Stoły do cięcia są łatwiejsze, ponieważ nacisk na diament jest mniejszy, ale nie jest tak skuteczny i marnuje część materiału. Pawilon ma wyższe ciśnienie i jest bardziej skuteczny w wytwarzaniu kamienia szlachetnego o doskonałej przejrzystości, ale generuje więcej odpadów w tym procesie.

Diamenty są również klasyfikowane na podstawie ich jasności, a także innych cech, takich jak kolor i rozmiar.

Brylanty należą do najcenniejszych klejnotów na świecie

Najcenniejsze brylanty są nie tylko rzadkie, ale także niezwykle trudne do znalezienia.

Proces znajdowania diamentu, a następnie wydobywania go z ziemi może być niebezpieczny i kosztowny. Diamenty często pochodzą z obszarów o nierównym terenie i warunkach, które utrudniają ludziom wydobywanie ich z otaczającej je skały lub gleby. Czasem do pomocy wzywani są archeolodzy, aby oszacować wiek danej skały.

Najlepszym sposobem na znalezienie diamentu jest użycie małego pazura na maszynie, aby „przekopać” brud, aby dotrzeć do diamentów, które mogą być ukryte pod powierzchnią. Maszyny te mają pazury, które zbierają brud, potrząsają nim, a następnie wyrzucają go z powrotem na ziemię, szukając wszelkich uwięzionych w nim diamentów lub innych klejnotów.

Nasza tradycja używania diamentów jako symboli miłości i zaangażowania sięga 1300 roku

Diamenty są surowcem naturalnym, ale nie występują w ilościach wystarczających do zaspokojenia popytu, dlatego muszą być wytwarzane w fabryce. Diamenty są odkrywane przez wiercenie w skorupie ziemskiej, ściskane w diamentowy kształt pod wpływem ekstremalnego ciepła i ciśnienia, a następnie schładzane.

Pierwszy znany nam brylant został znaleziony w Indiach około 650 r. p.n.e. Był używane jako ozdoba przez indyjskich cesarzy, ponieważ wierzyli, że noszenie diamentów sprawi, że będą niezwyciężeni wobec broni takiej jak miecze czy kule.

Diamenty to jeden z najbardziej poszukiwanych przedmiotów na świecie

Popyt na nie rośnie z każdym dniem, przez co coraz trudniej jest znaleźć diamenty. Ale co, gdybyśmy mogli zrobić diamenty?

Proces wytwarzania diamentu jest złożony i wymaga maszyny zwanej prasą diamentową. Używa się dwóch substancji, z których jedna zostanie oddestylowana do cieczy, a następnie schłodzona, aż utworzy pojedynczy kryształ. Druga substancja to pył węglowy, który zostanie umieszczony w środku prasy (określany jako „host”). Pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą pył węglowy stopniowo krystalizuje w grafit – ale kiedy grafit dostaje się do maszyny, staje się diamentem ze względu na wysoki poziom czystości.

Diamenty są jednym z najcenniejszych surowców naturalnych. Są poszukiwane ze względu na ich piękno, rzadkość i cenę.

Aby wydobywać diamenty, musisz najpierw znaleźć surowy kamień w kopalni. Może być tak mały jak kostka lodu lub tak duży jak piłka golfowa. Następnie kamień jest cięty na płytki i polerowany, aż stanie się olśniewającym brylantem o wielu twarzach. Dowiadujemy się, w jaki sposób te „szorstkie kamienie” znajdują się głęboko pod ziemią w kopalniach za pomocą maszyn górniczych zwanych „wiertłami diamentowymi”. Wiertła te wnikają głęboko w ziemię i zbierają małe próbki skał, które zawierają kamienie szlachetne, takie jak diamenty i inne cenne klejnoty, takie jak rubiny i szmaragdy.

Możliwość komentowania Brylanty – najtwardszy materiał na Ziemi została wyłączona