Drodzy Przyjaciele Poszukiwacze,
Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” zaczyna poszukiwania na rembertowskim carskim poligonie artyleryjskim. Mamy wszystkie pozwolenia (od Lasów Państwowych, Wojska Polskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków). Teren jest jak wiadomo mocno przeszukany, ale wciąż na pewno kryjący wiele tajemnic, a poza tym będziemy eksplorować carską studnię!!!. Nasze poszukiwania też mają szerszy cel niż tylko „wykopki”. Pozwolenie mamy na trzy miejsca, a podzielić chcielibyśmy się na cztery grupy.
Harmonogram:
a) 8 marca (sobota:) 9.00 spotkanie w Gminnym Centrum Kultury w Okuniewie. Do 10.00 spotkanie, mini-prelekcja o miejscu badań, celu badań, programie badań, wydzielenie Sekcji. 10.00 - wypad w las.
17.00 - koniec akcji
b) 9 marca: to samo. Końcówka jedynie uzależniona od imprezy (o tym niżej)
- Sekcja poszukiwacza A
Obszar centrum koszar. Kiedyś rewelacyjny, dzisiaj bardziej jałowy, ale… Chcielibyśmy zlokalizować jakieś fundamenty i założyć wykop. Poza tym, tu i w okolicach (... ...) regularne poszukiwania. Można też rozkopać fachowo ziemianki, wyeksplorować, udokumentować.
- Sekcja poszukiwawcza B
Teren związany głównie z 1944 r. Poza wykopkami – ziemianki do calca
- Sekcja poszukiwawcza C
Studnia. Jedna z wielu studni, ale najmniej znana poszukiwaczom. Z wielu względów. Od roku już niewidoczna zresztą. Znajdująca się za wewnętrznym drutem kolczastym. Moja teoria jest taka, że obok była łaźnia. Powiem na miejscu dlaczego. Poza tym, dookoła – poszukiwania.
- Sekcja D
"D" obejmuje cały poligon i dotyczy badań nieinwazyjnych. To grupa, która po pozostałościach materialnych po poligonie zgromadzi dokumentację o zachowanych pozostałościach ziemnych i murowanych na terenie "carskiego". Grupa dokona zdjęć, pomiarów i opisów 5 studni, dwóch dziwnych obiektów, kilku działobitni. Obszar do dokumentacji jest spory. Będzie trochę spaceru:) Od Rembertowa po Okuniew i Ossów...
2. Integracja
8 marca - żarełko w GCK o 14.00. Może każdy spróbuje coś słodkiego załatwić. Reszta od MSHE
A 9 marca po akcji jakaś większa fiesta…
Szczegóły na maila:
amdg2007@gmail.comWażne: w tych badaniach plomba carska jest nie mniej ważna niż odznaczenie wojskowe. Chcemy na podstawie znalezisk opisać jak się ubierali, co jedli, jakich narzędzi używali, co pili, na czym grali, w co grali… itd. carscy żołnierze. Każdy detal ma dużą wartość dla późniejszej opisów ki. To coś co wzbogaci historię.
Jeśli zechcecie wziąć udział, zgłoście się do mnie wcześniej mailowo
Darz dół!
Robert Wit Wyrostkiewicz
Prezes MSHE