Pani z WKZ

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Wrzesień 14, 2024, 20:48:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor WÄ…tek: Pani z WKZ  (Przeczytany 8154 razy)
viviparus
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 102



WWW
« : WrzesieÅ„ 16, 2010, 22:57:59 »

Warszawa, 7 września 2010 r.
 

Komisja Dialogu Społecznego
przy Biurze StoÅ‚ecznego Konserwatora Zabytków                                                                   
 

Prokurator Rejonowy
​dla Warszawy Pragi Północ
​ul. Jagiellońska 5
​03 - 721 Warszawa


ZAWIADOMIENIE
o możliwości popełnienia przestępstwa


Działając na podstawie art. 304 § 1 k.p.k, niniejszym składam zawiadomienie omożliwości popełnienia przestępstwa przez p. Jaromira Grabowskiego, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego, polegającego na niedołożeniunależytej staranności przy wykonywaniu swoich uprawnień oraz działaniu niezgodnie z prawem, a mianowicie z Ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. ("Ustawa") tj. wydaniu decyzji o nakazaniuZakładowi Budowlano - Remontowemu "Budrem" rozbiórki obiektu, położonego na nieruchomości przy ul. Wileńskiej 14 w Warszawie (dalej zwanej "Obiekt" lub "Parowozownia"), pomimo faktu wpisania go do rejestru zabytków, tj.możliwości popełnienia przez p. Jaromira Grabowskiego przestępstwa, wskazanego w art. 231 § 1 k.k.

Ponadto składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Barbarę Jezierską, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, polegającego na niedopełnieniu obowiązków, wynikających z pełnionej przez nią funkcji, tj. niewydaniu z urzędu Decyzji o wpisie Obiektu do rejestru zabytków, mimo istnienia uzasadnionej obawy zniszczenia zabytku, w wyniku czego mogło dojśćdo naruszenia art. 10 pkt. 2 oraz art. 46 pkt. 1 Ustawy, a zatem o możliwości popełnienia przez p. Barbarę Jezierską przestępstwa, wskazanego w 231 § 3 k.k.

Istotne wydaje się również - w toku ewentualnego postępowania sprawdzającego- zwrócenie uwagi na działania w przedmiotowej sprawie Ryszarda Wilczewskiego, Eugeniusza Zmysłowskiego i Waldemara Zdziabek - wspólników spółki jawnej Zakładu Budowlano - Remontowego "Budrem" z siedzibą przy ul. Poznańskiej 87 w Ostrowie Wielkopolskim, polegającego na dokonaniu wyburzenia ciężkim sprzętem budowlanym budynku Parowozowni, położonego na nieruchomości przy ul. Wileńskiej 14 w Warszawie (dalej zwanej "Obiekt" lub "Parowozownia"), pomimo faktu wpisania go do rejestru zabytków. W szczególności sprawdzenia wymaga okoliczność, czy wskazywanepowyżej działania inwestora nie wypełniają znamion przestępstwa.


 

UZASADNIENIE

I.
Parowozownia, położona na nieruchomości przy ul. Wileńskiej 14 był towyjątkowo cenny obiekt zabytkowy, najstarszy zachowany na terenie warszawskiego węzła kolejowego. Zakład Budowlano - Remontowy "Budrem" zgodę na rozbiórkę Obiektu otrzymał w drodze Decyzji 119/2007 z dnia 4 lipca 2007 r. Wydziału Architektury dzielnicy Praga Północ, działającej z upoważnienia Prezydenta M. st. Warszawy.

W dniu 6 kwietnia 2009 r. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Warszawie p. Barbara Jezierska wszczęła postępowanie administracyjne w sprawie wpisu Parowozowni do rejestru zabytków nieruchomych województwamazowieckiego. O wszczęciu takiego postępowania powiadomiony został również Zakład Budowlano - Remontowy " Budrem".

Warto zaznaczyć, iż Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wWarszawie w zawiadomieniu o wszczęciu wskazanego powyżej postępowaniaadministracyjnego na dzień 11 maja 2009 r. wyznaczył datę przeprowadzenia oględzin Obiektu.

Tymczasem w godzinach popołudniowych w dniu 5 maja 2009 r. inwestor -Zakład Budowlano - Remontowy " Budrem" rozpoczął bezprawną rozbiórkęObiektu, nie posiadając nawet dziennika budowy. Następnego dnia kontynuowałrozbiórkę, mimo iż wiedział o postępowaniu zmierzającym do wpisania Parowozowni do rejestru zabytków i nie posiadał pełnej dokumentacji. Decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Nr 464/2009 z dnia 6 maja 2009 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego, a decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności. W takiej sytuacji zgodnie z przepisami Ustawy rozbiórka Obiektu byłaby możliwa jedynie w sytuacji, gdyby został on skreślony z rejestru zabytków.

II.
Okoliczności uzasadniające możliwość popełnienia przestępstwa przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego Jaromira Grabowskiego

Dnia 22 lipca 2010 r. Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jaromir Grabowski Decyzją Nr 1282/10 wydał zgodę na rozbiórkę pozostałej po pierwszej próbie rozbiórki części Obiektu, decyzję swą uzasadniając istniejącymzagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi, mimo że Obiekt był wpisany do rejestru zabytków.

Zgodnie z treścią Wyroku Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25stycznia 2008 r. sygn. I SA/Wa 1743/2007 " (") ochronie i opiece podlegają bez względu na stan zachowania, zabytki nieruchome będące w szczególnościdziełami architektury i budownictwa. Wniosek zaś, iż z przyczyn techniczno - ekonomicznych najwłaściwszą byłaby rozbiórka, nie może przesądzać o utraciewartości zabytkowej obiektu. Dopiero sytuacja, kiedy zabytek uległ zniszczeniu w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej lub naukowej albo którego wartość będąca podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru nie została potwierdzona w nowych ustaleniach naukowych, zostajeskreślony z rejestru." Dopiero zaś po dokonaniu takiego skreślenia możliwe byłoby dokonanie rozbiórki Obiektu. Warto także zaznaczyć, iż zgodnie z treścią Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 lutego 2009 r. sygn. I SA/Wa 1596/2008 " ochronie i opiece podlegają zabytki bez względu na stan ich zachowania."

Zatem, wydając wyżej wskazywaną Decyzję, Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jaromir Grabowski - nie konsultując się w żaden sposób zWojewódzkim Konserwatorem Zabytków - mógł przekroczyć swoje uprawnienia, a tym samym podlega odpowiedzialności karnej z art. 231. § 1 kodeksu karnego.

Zgodnie bowiem z treścią art. 231. § 1 k.k.: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak wynika z przyjętych poglądów doktryny w tym zakresie z przekroczeniem uprawnień mamy do czynienia wówczas, gdy sprawca podejmuje czynności nieleżące w granicach jego kompetencji. Chodzi tu o przekroczenie zakresu czynności służbowych, do których wykonania sprawca jest uprawniony .

Ponadto warto zauważyć, iż dla bytu przestępstwa - nie zaś zakwalifikowania działania funkcjonariusza publicznego jedynie jako podstawy do odpowiedzialności dyscyplinarnej lub służbowej określonego funkcjonariusza - jest niewątpliwie występujące w przedmiotowej sytuacji niebezpieczeństwo powstania szkody, a w rezultacie również szkoda realna, polegająca na utracie cennego zabytku kolejnictwa.

III.
Okoliczności uzasadniające możliwość popełnienia przestępstwa przez Barbarę Jezierską - Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Zgodnie z treścią art. 10 pkt. 2 Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. Wojewódzki konserwator zabytków może wydaćz urzędu decyzję o wpisie zabytku ruchomego do rejestru w przypadku uzasadnionej obawy zniszczenia, uszkodzenia lub nielegalnego wywiezienia za granicę zabytku o wyjątkowej wartości historycznej, artystycznej lub naukowej.Ponadto zgodnie z treścią art. 46 pkt. 1. Ustawy Wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję o wstrzymaniu prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku niepisanym do rejestru, jeżeli zabytek ten spełnia warunki uzasadniające dokonanie wpisu do rejestru.

Wojewódzki Konserwator Zabytków p. Barbara Jezierska nie wydała jednak zurzędu decyzji o wpisie Parowozowni do rejestru zabytków, jak również nie wydała decyzji o wstrzymaniu robót budowlanych na Obiekcie, w czasie kiedy nie został on jeszcze wpisany do rejestru zabytków. Co prawda Ustawa nie nakłada w tym zakresie obowiązku działania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a jedynie możliwość działania, jednak ze względu na wartośćzabytkową Obiektu, takie działanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkówwydawało się być konieczne w celu zachowania Parowozowni oraz objęcia jej opieką i ochroną - co niewątpliwie zawiera się w zakresie obowiązkówWojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Istnienie zatem możliwość popełnienia przestępstwa przez WojewódzkiegoKonserwatora Zabytków, polegające na niedopełnieniu obowiązków, nawet jeśli jej zaniechanie miało charakter nieumyślny.

Zgodnie z treÅ›ciÄ… art. 231 § 1 k.k. w zw. z art. 231 § 3 k.k.: Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczajÄ…c swoje uprawnienia lub nie dopeÅ‚niajÄ…c obowiÄ…zków, dziaÅ‚a na szkodÄ™ interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 3.  Natomiast jeżeli sprawca czynu okreÅ›lonego w § 1 dziaÅ‚a nieumyÅ›lnie i wyrzÄ…dza istotnÄ… szkodÄ™, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do lat 2. 

Ustawodawca w art. 231 § 3 k.k. uregulowaÅ‚ nieumyÅ›lnÄ… postać przestÄ™pstwa nadużycia wÅ‚adzy. Może być ono popeÅ‚nione z lekkomyÅ›lnoÅ›ci lub niedbalstwa, co wedÅ‚ug skÅ‚adajÄ…cego niniejsze zawiadomienie miaÅ‚o miejsce ze wzglÄ™du brak dziaÅ‚aÅ„ p. Barbary Jezierskiej w przedmiotowej sprawie. Ma to szczególneznaczenie w sytuacji kiedy pierwsza decyzja, zwierajÄ…ca zgodÄ™ na rozbiórkÄ™ Parowozowni zostaÅ‚a wydana roku 2007 r. ,dopiero zaÅ› w roku 2009 r. p.  Barbara Jezierska wszczęła postÄ™powanie administracyjne w sprawie wpisu Parowozowni do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

IV.
Okoliczności uzasadniające możliwość przestępstwa przez Ryszarda Wilczewskiego, Eugeniusza Zmysłowskiego i Waldemara Zdziabek - wspólników spółki jawnej Zakładu Budowlano - Remontowego "Budrem" z siedzibą przy ul. Poznańskiej 87 w Ostrowie Wielkopolskim

W toku postępowania sprawdzającego niezbędnym jest również sprawdzenie, czy inwestor, reprezentowany przez Ryszarda Wilczewskiego, Eugeniusza Zmysłowskiego i Waldemara Zdziabek - wspólników spółki jawnej Zakładu Budowlano - Remontowego "Budrem", przy dokonywaniu wyburzenia ciężkim sprzętem budowlanym budynku Parowozowni, pomimo faktu wpisania go dorejestru zabytków, swym działaniem nie wypełnił znamion przestępstwa.

Działania inwestora mogą stanowić naruszenie prawa, bowiem mimo wydania decyzji o wpisie Parowozowni do rejestru zabytków, nie wstrzymał on robót mogących uszkodzić lub zniszczyć Obiekt. Za takie bezprawne działanie inwestor niewątpliwie powinien ponieść odpowiedzialność karną.

Proszę zatem o zbadanie okoliczności zgodności z prawem działań lub też zaniechań wskazanych w niniejszym piśmie funkcjonariuszy publicznych p. Jaromira Grabowskiego i p. Barbary Jezierskiej, jak również działań inwestora w zakresie opisanym powyżej.
Zapisane
viviparus
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 102



WWW
« Odpowiedz #1 : WrzesieÅ„ 16, 2010, 22:59:51 »

osobiście czepiałbym się raczej Stołecznej Konserwator.
Zobaczymy co z tego wyjdzie, wiele środowisk zajmujących się społeczną opieką nad zabytkami
broni p. Jezierskiej
Zapisane
Vilmark
Porucznik
****

Pomógł 7
Offline Offline

Wiadomości: 368


"Tylko umarli ujrzeli koniec wojny"


« Odpowiedz #2 : WrzesieÅ„ 16, 2010, 23:03:47 »

Dla mnie cała sprawa to farsa a to pismo jest bardzo średnie... Firma nabyła teren legalnie , pozwolenie na rozbiórkę miała. Potem pojawiła się Pani Konserwator i nagle zorientowała się że to zabytek. Tak być nie może że firma bierze kredyt , kupuje grunt za ciężką kasę a potem de facto ktoś próbuje ją puścić z torbami.
Zapisane
pavelock
MFE detektorysci.pl
Pułkownik
***

Pomógł 51
Offline Offline

Wiadomości: 1425


prawdziwy patriota zna historię własnego kraju


« Odpowiedz #3 : WrzesieÅ„ 17, 2010, 06:05:51 »

A  to  wszystko  wynika  z  braku  przepÅ‚ywu  informacji  miÄ™dzy  sÅ‚użbami , urzÄ™dami i konserwatorami . Gdyby  wczeÅ›niej  wpadli  na  pomysÅ‚  że  to  zabytek , na  pewno  nie  sprzedali by  tego  firmie .
Zapisane

prawdziwy patriota zna historiÄ™  wÅ‚asnego kraju
slo_mo
Chorąży
***

Pomógł 1
Offline Offline

Wiadomości: 83



« Odpowiedz #4 : WrzesieÅ„ 17, 2010, 09:49:47 »

Jak to zwykle w PL bywa - chaos Smutny
Najgorsze jest to, że w wynikiem takich działań jest to, że często znika wiele klimatycznych budynków z bujną historią.
Zapisane
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencjÄ… z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines