Ukraińska w boguchwale zielonej

Ukrainka szuka praca Warszawa

Warszawa jest popularnym miejscem dla emigrujących w celach zarobkowych Ukrainek. To duże miasto i bardzo zróżnicowane pod względem struktury zatrudnienia i rodzaju wykonywanej pracy. W sytuacji, gdy Ukraińska w boguchwale zielonej szuka pracy, ma dużą gwarancję na to, że zatrudnienie znajdzie bez względu na to, w jakim jest wieku, jaki jest jej zawód wyuczony i jakiego wynagrodzenia oczekuje. Znajduje się tutaj dużo zakładów pracy, którym brakuje siły roboczej – to bolączka prawie wszystkich zakładów przemysłowych i usługowych w Polsce, ale z racji wielkości, w Warszawie te niedobory są najbardziej widoczne. Pracująca tutaj Ukrainka ma więc nie tylko duży wybór, ale także może zarobić znacznie więcej niż gdyby pracowała w małej miejscowości, zwłaszcza jeśli suka pracy w usługach lub w handlu, bo właśnie w tych branżach jest najwięcej wakatów.

Stolica jest dla przeciętnej Ukrainki miejscem trakcyjnym także z innego względu. Ludzie zarabiają tutaj dużo, a więc częściej stać ich na to, by na pełen etat zatrudnić opiekunkę do dzieci lub do osoby starszej – rodziców lub dziadków. To chętnie podejmowana praca przez Ukrainki, które taką formę zatrudnienia preferowały jeszcze przed tym, zanim polski rząd wprowadził liczne udogodnienia pozwalające na podjęcie legalnej pracy przy uproszczonych i krótszych procedurach.

Największe polskie miasto to także skupisko wielu narodowości, w tym Ukraińców. Jest ich tutaj najwięcej w skali całego kraju. Czuj się więc tutaj bezpieczniej, mają styczność ze swoją kulturą i przez brak osamotnienia mają większą motywację do dobrego wykonywania podjętej pracy. Dodatkowo często pracują one razem, a więc i sprawniej i – co ważne – jeśli któraś Ukrainka szuka pracy, to ma duże szanse jej znalezienia. Często wybiera ten sam zakład pracy, co jej znajomi. Dzięki takiemu postępowaniu szybciej się asymiluje i łatwiej jest jej przystosować się do polskiego trybu życia i polskich obyczajów.

Tworzące się większe grupy Ukraińców w Warszawie wbrew pozorom nie są większym problemem dla ich integracji. Opinie badań społecznych wskazują, że to właśnie w tym mieście mniejszości narodowe nie rzucają się w oczy. Dzieje się tak z wielu powodów. Po pierwsze, Ukraińcy tutaj nie są wykluczeni kulturalnie – chodzą na imprezy masowe, do teatru czy kina, gdzie coraz częściej mogą oglądać filmy w swoim ojczystym języku. Ukrainki cieszą się też z tego, że przyjeżdżając tutaj z dziećmi, mają dostęp do przedszkoli, żłobków i sprawnie działającej komunikacji miejskiej.

Rzadkim zjawiskiem jest natomiast to, że Ukrainki nie porozumiewają się płynnie językiem polskim. Po pierwsze, jest on podobny do naszego i bariera językowa znika szybko. Po drugie, Warszawa może zaoferować wiele kursów językowych, często opłacanych przez pracodawcę. Łatwiej jest im wtedy znaleźć pracę i – co więcej – jest to praca dobrze płatna, w której cudzoziemiec nie jest pracownikiem gorszego sortu. Polscy przedsiębiorcy cenią taką postawę i potrafią ją wynagradzać, bo oprócz tego, Ukrainki są pracownicami sumiennymi i rzetelnymi.

powrót na stronę główną