Nieuważny Andrzej, Napoleon na Mazowszu, Bitwy pod Pułtuskiem i Gołyminem

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 24, 2024, 12:49:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor WÄ…tek: Nieuważny Andrzej, Napoleon na Mazowszu, Bitwy pod PuÅ‚tuskiem i GoÅ‚yminem  (Przeczytany 5904 razy)
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
« : SierpieÅ„ 18, 2011, 12:36:38 »

szukam usilnie tej pozycji. Ktoś moze pożyczyć, odsprzedać, wie gdzie kupić?
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
Tomallo
Gość
« Odpowiedz #1 : SierpieÅ„ 18, 2011, 13:32:18 »

W CBW mają tylko trzeba zaczekać do końca miesiąca. Przerwa wakacyjna 1-31 sierpnia.
Zapisane
strażak80
Gość
« Odpowiedz #2 : SierpieÅ„ 18, 2011, 14:47:52 »

http//allegro.pl/my-z-napoleonem-nieuwazny-a-to-polska-wlasnie-i1762631318.html
« Ostatnia zmiana: SierpieÅ„ 18, 2011, 16:15:59 wysÅ‚ane przez adek » Zapisane
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
« Odpowiedz #3 : SierpieÅ„ 18, 2011, 15:52:38 »

strazak to nie ta pozycja Mrugnięcie
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
strażak80
Gość
« Odpowiedz #4 : SierpieÅ„ 18, 2011, 16:07:04 »

To sorki myślałem że to o to chodzi Uśmiech
Zapisane
tadeklobo
MFE detektorysci.pl
Podporucznik
***

Pomógł 8
Offline Offline

Wiadomości: 299



WWW
« Odpowiedz #5 : SierpieÅ„ 21, 2011, 23:40:34 »

Trzymałem tą książkę w rękach tylko gdzie Co? Sprawdzę czy nie ma u nas w bibliotece w Wyszkowie z uwagi na współpracę z Akademią Humanistyczną w Pułtusku. Jest to wydanie z uczelni Akademii Humanistycznej w Pułtusku i z pewnością w bibliotece WSH w Pułtusku można zrobić ksero, najciekawszych rozdziałów. To był mały nakład, książka raptem 96 stron. Temat bitwy pod Pułtuskiem modny w Akademii Humanistycznej w Pułtusku na wydziałach historycznym oraz archeologii. Doczekał się wielu publikacji, prac naukowych w tejże uczelni. Jest tam nawet Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej, bogata kopalnia wiedzy dla miłośników Napoleona i poszukiwaczy.
Kiedyś na pewnej stronie z portalów historycznych .fr widziałem ciekawe szkice i mapki okolic Gołymina i Moszyny poszukam.

P.S. Może zainteresuje cię lub inne osoby:
 
Äąąródło link: http://www.studentnews.pl/s/58/6279-Nauka-i-zycie-NEWSY/50432-Miejsce-bitwy-pod-Pultuskiem-przebadane.htm?c1=1238

Miejsce bitwy pod Pułtuskiem przebadane
Dział: Archeologia

Kilkaset ołowianych kul z karabinów którymi strzelały do siebie wojska francuskie i rosyjskie odkryli archeolodzy przeszukujący okolice Pułtuska - pole bitwy sprzed 200 lat. Znaleziono także pociski artyleryjskie, francuskie guziki z numerami pułków oraz wiele innych elementów uzbrojenia i wyposażenia wojskowego.

Szczególnie rzadkim zabytkiem jest bagnet tulejowy. "Celem naszych badań było dokładne ustalenie miejsca walk we współczesnym krajobrazie okolic Pułtuska oraz pozyskanie zabytków związanych z bitwą" - informuje Jakub Wrzosek, archeolog z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.

Bitwa pomiędzy wojskami Napoleona oraz cara Aleksandra I rozegrała się 26 grudnia 1806 roku. "Jest ona określana jako nierozstrzygnięta - chociaż Rosjanie wycofali się za Narew oddając miasto. Obaj dowódcy zameldowali swoim wodzom o wygranej" - opowiada naukowiec.

200 lat później archeolodzy z Instytutu Antropologii i Archeologii Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku postanowili przebadać miejsce bitwy. Połączyli prace archeologiczne z analizą źródeł pisanych "Zarówno przed jak i w trakcie badań w dużym stopniu wykorzystano XIX wieczne źródła pisane i kartograficzne. Sięgnięto do wielu planów bitwy pod Pułtuskiem, oraz do innych opracowań historycznych zarówno tych współczesnych jak i pisanych w wieku XIX" - opisuje prace Wrzosek.

Archeolog zastrzega, że na ostateczne wyniki badań przyjdzie jeszcze poczekać. "Można już wysunąć pewne wnioski, np. takie, iż strona rosyjska była częściowo uzbrojona w broń pochodzenia niemieckiego oraz, że wbrew temu, co piszą historycy podczas bitwy używana była artyleria większego kalibru" - wymienia spostrzeżenia.

"Nie są to odkrycia, które w sposób rewolucyjny zmieniają nasz dotychczasowy obraz tej bitwy, ale na pewno przyczyniają się one do uzupełnienia wiedzy o tym konkretnym wydarzeniu historycznym" - zaznacza. Wszystkie znaleziska, a więc miedzy innymi wspomniany bagnet, fragment ozdobnej klamry do pasa, narzędzia związane z produkcją kul ołowianych znajdą się w Muzeum Regionalnym w Pułtusku. "Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku będzie można je zobaczyć w ramach wystawy w Ośrodku Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora" - zaprasza Jakub Wrzosek.

"Archeologiczne badania pól bitewnych mają w Polsce stosunkowo długą tradycję sięgającą lat 50-tych XX wieku, kiedy to rozpoczęto prace na polu bitwy pod Grunwaldem" - mówi Wrzosek. "Właściwie w każdej dekadzie prowadzono z różnym skutkiem badania na którymś z licznych tego typu stanowisk. Największe osiągnięcia w tej dziedzinie mają archeolodzy z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, którzy wypracowali odpowiednie metody badawcze i w licznych przypadkach w znaczący sposób zmienili dotychczasowe pojęcie o wielu bitwach" - dodaje. (PAP)
« Ostatnia zmiana: SierpieÅ„ 21, 2011, 23:44:34 wysÅ‚ane przez tadeklobo » Zapisane

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Józef Klemens Piłsudski
Vilmark
Porucznik
****

Pomógł 7
Offline Offline

Wiadomości: 368


"Tylko umarli ujrzeli koniec wojny"


« Odpowiedz #6 : SierpieÅ„ 23, 2011, 08:49:45 »

Ciężko będzie z tą książką. Nakład był chyba niewielki , stąd jest praktycznie niedostępna nawet na allegro.
Zapisane
tadeklobo
MFE detektorysci.pl
Podporucznik
***

Pomógł 8
Offline Offline

Wiadomości: 299



WWW
« Odpowiedz #7 : WrzesieÅ„ 05, 2011, 22:28:43 »

W bibliotece w Wyszkowie jej brak. Jeżeli chodzi o tę książkę na dzień dzisiejszy można z pewnością przejrzeć lub zrobić odbitki xero w bibliotece Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Jeżeli bardzo ci zleży zadzwoń a może mają w formie pdf tu masz link http://www.wsh.edu.pl/palio/html.run?_Instance=wsh-postgres&_PageID=1&_CatID=34&_LangID=1&_CheckSum=1633927381. Jako ciekawostkę podam tylko jeszcze informację, że przy Akademii Humanistycznej działa ośrodek studiów nad dziejami napoleońskimi i z pewnością mają wiele ciekawych opracowań i publikacji.
Zapisane

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Józef Klemens Piłsudski
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencjÄ… z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines