Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Październik 22, 2018, 00:46:55

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Strony: [1] 2 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Jak jest z legalnoscia hobby pt poszukiwania z wykrywaczem?  (Przeczytany 5993 razy)
Canarinho
Rekrut
*

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 1


: Wrzesień 21, 2012, 07:00:06

Pytam o status prawny, czy np  potrzebne sa zezwolenia itp
Nie pytam o teren prywtnyn, tereny prawnie wydzielone itp itd
Zapisane
rav666
MFE detektorysci.pl
Podpułkownik
***

Pomógł 22
Offline Offline

Wiadomości: 902



Odpowiedz #1 : Wrzesień 21, 2012, 09:11:05

to o co pytasz? o kopanie na swoim terenie? państwowym? przypominam, że PGRów już dawno nie ma! Duży uśmiech
Lasy Państwowe? bo piszesz dość niejasno...

1. jeśli zamierzasz kopać na swoim terenie który stanowi zabytek wpisany do rejestru to musisz wystapić do konserwatora o zgodę, która zresztą i tak nie może być wydana. (bo to zabytek a prawo nie przewiduje możliwości wydania zgody osobie fizycznej na prowadzenie poszukiwań na zabytku wpisanym do rejestru) czyli o tym w ogóle nie myśl Duży uśmiech

2. jeśli twój teren to nie zabytek to możesz chodzić i szukać, o ile nie szukasz zabytków, tyłko złomu na skup, ptasich obrączek itp.

3. jeśli na swoim chcesz szukać zabytków, a nie jest to teren objęty ochroną (nie wpisany do rejestru) to musisz mieć zewolenie od konserawtora i takie nawet masz szansę otrzymać o ile o nie wystąpisz i wyjaśnisz co i gdzie chcesz robić.

4. jeśli coś najdziesz co ma znaczną wartość naukową, historyczną lub materialną (np depozyt zabytkowych złotych monet - wartość historyczna i materialna a jeśli monety to unikaty to i naukowa) to musisz mieć świadomość, że stanowi on własność Skarbu Państwa i masz obowiązek przekazać go odpowiednim instytucjom (przedstawicielowi władzy samorządowej na jej terenie, policji lub konserwatorowi, też najlepiej właściciwemu miejscowo).

a jeśli chcesz szukać nie na swoim, to do tego za każdym razem zgoda właściciela terenu by się przydała Uśmiech

no, a teraz łopata w dłoń i do roboty Duży uśmiech
Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 09:12:48 wysłane przez rav666 Zapisane
sanoczanin
Starszy sierżant
**

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 47



Odpowiedz #2 : Wrzesień 21, 2012, 11:13:23

USTAWA z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami

Art. 36.
1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
1) prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych
przy zabytku wpisanym do rejestru;
2) wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku;
3) prowadzenie badań konserwatorskich zabytku wpisanego do rejestru;
4) prowadzenie badań architektonicznych zabytku wpisanego do rejestru;
5) prowadzenie badań archeologicznych;
6) przemieszczanie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru;
7) trwałe przeniesienie zabytku ruchomego wpisanego do rejestru, z naruszeniem
ustalonego tradycją wystroju wnętrza, w którym zabytek ten się znajduje;
8 ) dokonywanie podziału zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru;
9) zmiana przeznaczenia zabytku wpisanego do rejestru lub sposobu korzystania
z tego zabytku;
10) umieszczanie na zabytku wpisanym do rejestru urządzeń technicznych, tablic,
reklam oraz napisów, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1;
11) podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji
lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru;
12) poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania.
2. Na polskich obszarach morskich pozwolenie na podejmowanie działań, o których mowa w ust. 1 pkt 5 i 12, wydaje dyrektor urzędu morskiego w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków właściwym dla miejsca siedziby urzędu morskiego.
3. Pozwolenia, o których mowa w ust. 1, mogą określać warunki, które zapobiegną uszkodzeniu lub zniszczeniu zabytku.
4. Wojewódzki konserwator zabytków może uzależnić wydanie pozwolenia na podejmowanie działań, o których mowa w ust. 1 pkt 6, 9 i 11, od przeprowadzenia, na koszt wnioskodawcy, niezbędnych badań konserwatorskich, architektonicznych lub archeologicznych. Egzemplarz dokumentacji badań jest przekazywany nieodpłatnie wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.
5. Pozwolenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z zabytku wpisanego do rejestru, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.
6. Pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych wydaje się na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej posiadającej tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.
7. Pozwolenie na prowadzenie badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru albo badań archeologicznych lub poszukiwań ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, wydaje się również na wniosek osób fizycznych albo jednostek organizacyjnych zamierzających prowadzić te badania lub poszukiwania. W przypadku nieuzyskania zgody właściciela lub posiadacza nieruchomości na przeprowadzenie
tych badań lub poszukiwań przepisy art. 30 ust. 1 i 2 stosuje się
odpowiednio.
8. Uzyskanie pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków na podjęcie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru nie zwalnia z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, w przypadkach określonych przepisami Prawa budowlanego.


Czyli:Polskie prawo nie zabrania posiadania wykrywaczy, ale wymagana jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ) na korzystanie z nich
Zapisane

Rynio
rav666
MFE detektorysci.pl
Podpułkownik
***

Pomógł 22
Offline Offline

Wiadomości: 902



Odpowiedz #3 : Wrzesień 21, 2012, 12:20:50

Czyli:Polskie prawo nie zabrania posiadania wykrywaczy, ale wymagana jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ) na korzystanie z nich

a jeśli nie szuka się zabytków to też?
Zapisane
sanoczanin
Starszy sierżant
**

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 47



Odpowiedz #4 : Wrzesień 21, 2012, 12:46:35

Czyli:Polskie prawo nie zabrania posiadania wykrywaczy, ale wymagana jest zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ) na korzystanie z nich

a jeśli nie szuka się zabytków to też?

WSZYSTKO CO ZNAJDUJE SIE W ZIEMI NALEŻY DO SKARBU PAŃSTWA.Jak udowodnisz ze nie szukasz zabytków??
Zapisane

Rynio
rav666
MFE detektorysci.pl
Podpułkownik
***

Pomógł 22
Offline Offline

Wiadomości: 902



Odpowiedz #5 : Wrzesień 21, 2012, 13:01:05

kolego o czym ty piszesz? może przeanalizuj jeszcze raz kilka faktów...
Zapisane
cpt. Nemo
R.I.P.
Pułkownik
*

Pomógł 27
Offline Offline

Wiadomości: 1032



Odpowiedz #6 : Wrzesień 21, 2012, 13:13:12

WSZYSTKO CO ZNAJDUJE SIE W ZIEMI NALEŻY DO SKARBU PAŃSTWA.Jak udowodnisz ze nie szukasz zabytków??

Kartofle wujka Tadka też ?
Moje dulary w sloiku ktore sam zakopalem tez ?

Lokajszczyzna poczyniła w Polsce zadziwiajace postepy Smutny

To nie czlowiek ma udowodnic ze nie szuka zabytkow, to system musi mu udowodnic ze ich szuka.
Zeby uznac winnym trzeba udowodnic wine, bo bez jej udowodnienia wszelkie watpliwosci musza byc traktowane na korzysc obwinianego.
Taka jest generalna zasada prawa.
Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 13:14:54 wysłane przez cpt. Nemo Zapisane

R.I.P
sanoczanin
Starszy sierżant
**

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 47



Odpowiedz #7 : Wrzesień 21, 2012, 14:02:53

WSZYSTKO CO ZNAJDUJE SIE W ZIEMI NALEŻY DO SKARBU PAŃSTWA.Jak udowodnisz ze nie szukasz zabytków??

Kartofle wujka Tadka też ?
Moje dulary w sloiku ktore sam zakopalem tez ?

Lokajszczyzna poczyniła w Polsce zadziwiajace postepy Smutny

To nie czlowiek ma udowodnic ze nie szuka zabytkow, to system musi mu udowodnic ze ich szuka.
Zeby uznac winnym trzeba udowodnic wine, bo bez jej udowodnienia wszelkie watpliwosci musza byc traktowane na korzysc obwinianego.
Taka jest generalna zasada prawa.

Tak jest ale to Ty siedzisz na ławie jako oskarzony i nie mowimy tu o kartoflach ale skoro Ty ich szukasz za pomoca wykrywacza to widac ze w Twoich stronach jakies zaciemnienie panuje.
Zapisane

Rynio
sanoczanin
Starszy sierżant
**

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 47



Odpowiedz #8 : Wrzesień 21, 2012, 14:03:48

kolego o czym ty piszesz? może przeanalizuj jeszcze raz kilka faktów...

A moze Ty nie wiesz o czym piszesz,poczytac ustwe nie zaszkodzi
Zapisane

Rynio
sanoczanin
Starszy sierżant
**

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 47



Odpowiedz #9 : Wrzesień 21, 2012, 14:19:14

kolego o czym ty piszesz? może przeanalizuj jeszcze raz kilka faktów...

A moze Ty nie wiesz o czym piszesz,poczytac ustwe nie zaszkodzi

Tu jest dobry artykuł o tym,polecam do czytania: http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=63&t=95495
Zapisane

Rynio
pavelock
MFE detektorysci.pl
Pułkownik
***

Pomógł 51
Offline Offline

Wiadomości: 1423


prawdziwy patriota zna historię własnego kraju


Odpowiedz #10 : Wrzesień 21, 2012, 14:48:03

No  nie , co  jakiś  czas na forum  musi  pojawić  się  jakiś  pieniacz  .
Zapisane

prawdziwy patriota zna historię  własnego kraju
cpt. Nemo
R.I.P.
Pułkownik
*

Pomógł 27
Offline Offline

Wiadomości: 1032



Odpowiedz #11 : Wrzesień 21, 2012, 16:11:11

Nabija licznik aż do wykasowania...
Zapisane

R.I.P
sanoczanin
Starszy sierżant
**

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 47



Odpowiedz #12 : Wrzesień 21, 2012, 20:51:39

No  nie , co  jakiś  czas na forum  musi  pojawić  się  jakiś  pieniacz  .


Nie podniecaj sie bo Ci cisnienie skoczy

Nemo smieszysz mnie,mocny to Ty jestes ale w gebie
Zapisane

Rynio
C.K. Dezerter
Podporucznik
****

Pomógł 7
Offline Offline

Wiadomości: 207



Odpowiedz #13 : Wrzesień 21, 2012, 22:12:40

No to chyba kolega kończy już swoją wątpliwą karierę na forum...
Zapisane

"Nie kop leżącego" Hmmm...
pavelock
MFE detektorysci.pl
Pułkownik
***

Pomógł 51
Offline Offline

Wiadomości: 1423


prawdziwy patriota zna historię własnego kraju


Odpowiedz #14 : Wrzesień 22, 2012, 09:20:01

Myślę że  nie  ma  nawet  co  odpowiadać  na  zaczepki  , w  myśl  starej  zasady - " z głupcami  rozmawia  tylko  głupiec "
Zapisane

prawdziwy patriota zna historię  własnego kraju
Strony: [1] 2 Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów.

Pozycjonowanie tego serwisu zapewnia firma skuteczni.pl
Serwer i domenę sponsoruje firma wykańczająca apartamenty i domy pod klucz www.deconova.pl
Partnerzy: www.polrab.pl | www.log-system.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines