Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Poszukiwania skarbów mazowsze

Kategoria ogólna => Bitwy i potyczki na Mazowszu => Wątek zaczęty przez: Soldat Czerwiec 01, 2010, 15:40:59



Tytuł: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: Soldat Czerwiec 01, 2010, 15:40:59
Witam,
Niestety moja skromna wiedza nie daje mi możliwości samemu napisać tak dokładnego przebiegu tej bitwy, jak jest opisane w linku poniżej, więc woląc nie kopiować tekstu zamieszczam do niego link.
Warto przeczytać.

http://www.brwinow.com/index.php?option=articles&task=viewarticle&artid=21&Itemid=3

Narazie nie prowadziłem żadnej eksploracji w tamtych rejonach, jeśli coś takiego będzie miało miejsce dam znać

Pozdrawiam
Soldat


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: Odys Listopad 06, 2010, 17:46:14
to masz, moze ci sie przyda :)))))


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: WERTTREW Grudzień 06, 2010, 16:13:27
Coś ode mnie, bo tereny mi jakby znajome ...
Pozwalam sobie na wrzut kilku zdjęć, pokazujących jak wyglądają współcześnie tereny, na których to wszystko się działo oraz kilka obrazków z obchodów rocznicowych.

Panorama na pola pomiędzy Brwinowem i Parzeniewem, na kórych rozegrała się bitwa:
(http://img81.imageshack.us/img81/5287/bitwabwinwpanoramaad9.jpg) (http://imageshack.us)

W pałacu stacjonowało nasze dowództwo ( później szpital), a w parku dookoła po wycofaniu się resztki żołnierzy. W parku pozostawiono większość sprzętu przed definitywnym udaniem się w kierunku Modlina.
(http://img81.imageshack.us/img81/6331/bitwabwinwpark4ej7.jpg) (http://imageshack.us)

Tablica pamiątkowa na ścianie pałacu:
(http://img176.imageshack.us/img176/6493/bitwabwinwpark6yh3.jpg) (http://imageshack.us)

Rynek w Brwinowie. Krzyż i pomnik upamiętniający bitwę.
(http://img176.imageshack.us/img176/6026/bitwabwinwpomnikjs1.jpg) (http://imageshack.us)

Pomnik i mogiły na brwinowskim cmentarzu:
(http://img329.imageshack.us/img329/9163/bitwa1du5.jpg) (http://imageshack.us)
(http://img329.imageshack.us/img329/4623/bitwa2qn1.jpg) (http://imageshack.us)

Pomnik w miejscowści Parzniew:
(http://img176.imageshack.us/img176/4632/bitwapomnikparzniewie6.jpg) (http://imageshack.us)

Obchody rocznicy bitwy  w Parzniewie:
(http://img88.imageshack.us/img88/6708/nowy1x.th.jpg) (http://img88.imageshack.us/i/nowy1x.jpg/)



Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: borsuk Grudzień 06, 2010, 22:07:50
To i ja coś dorzucę - pamiątka po 36pp LA walczącym pod Brwinowem. Co prawda nie z Brwinowa, ale w tym samym kontekście.


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: Piotrek Styczeń 26, 2011, 23:29:29
Od kilku lat przechowuję szkic sporządzony przez mieszkańca tych okolic z zaznaczonym miejscem zakopania skrzyni w 1939r. przez naszych żołnierzy. Jest prawdopodobne,że jest to odprysk tej właśnie bitwy i konsekwencji związanych z wycofywaniem się resztek tegoż pułku.



Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: SZZ Styczeń 27, 2011, 17:58:18
A próbowałeś odnaleźć tą skrzynię? Czy może nie ma możliwości wejścia na teren, gdzie została ukryta? Pluję sobie w brodę, bo w 1993 r. rozmawiałem z oficerem 36 pp LA, który został pod Brwinowem ranny i jakoś mi wtedy nie przyszło do głowy, żeby wypytać go o szczegoły dotyczące bitwy.
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: kokesh Styczeń 27, 2011, 18:21:56
Wiele jeszcze niespodzianek czeka ukrytych  w lasach Młochowskich  :)
Z opowieści rodzinnych ;
Mnóstwo broni i amunicji walało się po lasach i polach  .Więc wielu miejscowych , kierujących się w swoich poczynaniach nadzieją na szybką ofensywę wojsk alianckich, (modne z tego okresu powiedzenie  ,,słoneczko wyżej , sikoreczko bliżej'') uznało  wręcz za konieczne schowanie i przechowanie tego arsenału dla naszego wojska które  niebawem , bo już na wiosnę 1940 powróci i popędzi kota Niemcom. Jednym z tak myślących był również i mój dziadek a właściwie  jego młodszy brat , który pewnej nocy przy pomocy kilku kolegów zwiózł spory zapas,,różnych takich tam ''jak się wyraził  do dziadkowej stodoły . Ofensywy nie było, okupacja przeleciała (nie wiem ile siwych włosów dziadkowi przynosząc) i kto się tym arsenałem częstował podczas okupacji,  dziadek też o tym nic nie wspominał (byłem chyba za mały, ale bardziej wydaje mi się że były to tematy o których za Niemca ale jeszcze bardziej za komuny rozmawiać nie było można ) , tylko mój ojciec opowiadał jak po wojnie w 40-tym którymś roku  policja porozwieszała na słupach komunikaty , że jak ktoś ma broń i amunicję to może ją oddać bez żadnych represji , a po wyznaczonym terminie jak u kogoś coś znajdą to będzie z nim krucho .Więc dziadek z moim ojcem zaprzęgli konia i załadowali cały wóz ,,różnych takich tam ''. Na posterunku  podobno milicjantom na ten widok   szczeki opadły do ziemi .
PS . Niektóre wrześniowe mogiły zawierały nie tylko zwłoki wrześniowych żołnierzy ale też i uzbrojenie całego oddziału  , albo wręcz były tylko mogiłami z wyglądu , a w rzeczywistości kryły niezły arsenał .


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: SZZ Styczeń 28, 2011, 09:46:56
Szkoda, że tej broni nie przejęła AK. A przekazanie tego milicji nie było rozsądne, bo mogło sie skończyć kłopotami na UB. Nie był potem dziadek wzywany na UB w związku z tą bronią?
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: Piotrek Styczeń 29, 2011, 09:30:31
Skrzynia jest do podjęcia. Jest jednak kwestia natury technicznej. Na dzień dzisiejszy nie dysponuję odpowiednim wykrywaczem ( explorer i xterra) nie nadają się......


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: SZZ Styczeń 31, 2011, 16:13:03
Jeśli sprawę da radę załatwić Smętek z cewką 30 cm, to jestem do dyspozycji.
Pozdrawiam


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: kokesh Styczeń 31, 2011, 17:00:34
Mój GT też nieźle ciągnie . Mieszkam od urodzenia w Nadarzynie, znam teren , ludzi i dysponuję rozległymi kontaktami na różnych szczeblach . Jeśli mógł bym się przydać proszę o priv.


Tytuł: Odp: Bitwa pod Brwinowem
Wiadomość wysłana przez: Jadzia Luty 18, 2011, 21:01:26
Bitwa o Brwinów to bardzo ciekawy i jednocześnie dość trudny temat. Osobiście poświęciłem trochę czasu na poszukiwania w tym rejonie (mieszkałem tam 20 lat, aktualnie tylko bywam). Jeśli chodzi o pola między Brwinowem i Parzniewem, w które to wsiąkła krew żołnierzy 36 pp, to zdecydowanie łatwiej znaleźć tam pozostałości po I wojnie, głównie kulki szrapnelowe, zapalniki i łuski, oraz drobne przedmioty z czasów zaboru rosyjskiego. Sprawa nie jest jednak beznadziejna  :) Posiadam kilka przedmiotów pochodzących z pobojowiska, choć większości nie znalazłem osobiście. Zalicza się do nich hełm wz. 31 w bardzo ładnym stanie, w farbie, brak mu jedynie fasunku, łuska do działa 75mm i 37mm, trochę łusek karabinowych oraz bagnet wz. 22 znaleziony przed wielu laty przez mojego kolegę.
Najwspanialszym znaleziskiem będącym w moim posiadaniu jest szabla polska wz. 21, która kiedyś prezentowałem na forum "Odkrywcy". Cieszy tym bardziej, że znaleziona jest przeze mnie.
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=178442#178532
Wiem też o kilku znalezionych menażkach i innych drobnych przedmiotach będących w posiadaniu lokalnych pasjonatów.
Jeśli chodzi o Lasy Młochowskie to życzę powodzenia... po pierwsze jest tam bardzo dużo niewybuchów, a po drugie od wielu lat jest to tzw ośla łączka lokalnych i nie tylko poszukiwaczy, więc znalezienie tam czegokolwiek po naszych chłopcach jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe.
W czasach gdy droga nr 720 w rejonie leśniczówki (znany miejscowym pod nazwą "zakręt miłości") była ulubionym miejscem stacjonowania cór Koryntu problematyczne bywały także spotkania z tzw "opiekunami" wspomnianych pań ;D w tym rejonie do uporczywych znalezisk należą sreberka po prezerwatywach i wszelkiego rodzaju puszki, kapsle i zakrętki po napojach wyskokowych.