Bitwa Pancerna w sierpniu 1944 roku na terenie Kobyłki

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 16, 2024, 09:15:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor WÄ…tek: Bitwa Pancerna w sierpniu 1944 roku na terenie KobyÅ‚ki  (Przeczytany 15728 razy)
marco76
Gość
« : SierpieÅ„ 06, 2013, 18:45:33 »

Witam. w sierpniu 1944 roku na terenie między innymi Kobyłki miała miejsce bitwa pancerna ( podobno III co do wielkości bitwa pancerna II wojny światowej ). Mam prośbę do wszystkich którzy mogą pomóc w odnalezieniu opisu walk na terenie właśnie Kobyłki. W internecie można znaleźć opis na temat Wołomina, Radzymina i innych być może większych miast.Odszukane przeze mnie mapki też nie zawsze się pokrywają.Choć raz udało mi się natrafić na opis że po walce na terenie Kobyłki pozostało ok 15 zniszczonych czołgów to za nic nie mogę tego odnaleźć. Najczęstszy opis ma ok trzech może czterech linijek .Poniżej zdjęcie zniszczonej zachodniej wieży naszego kościoła wysadzonej przez zmykających w popłochu niemieckich żołnierzy.


* Zniszczony koÅ›ciół.jpeg (188.78 KB, 559x381 - wyÅ›wietlony 1342 razy.)
Zapisane
marco76
Gość
« Odpowiedz #1 : SierpieÅ„ 06, 2013, 18:50:24 »

I jeszcze Kościół dzisiaj.


* Bazylika Mniejsza Åšw. Trójcy w KobyÅ‚ce.jpeg (190.95 KB, 559x381 - wyÅ›wietlony 804 razy.)
Zapisane
pawel888
Moderator Globalny
Pułkownik
*****

Pomógł 53
Offline Offline

Wiadomości: 1041


MTWiC


« Odpowiedz #2 : SierpieÅ„ 08, 2013, 00:59:24 »

Książka Sawickiego Front Wschodni a Powstanie Warszawskie. Może coś znajdziesz, o Wołominie, Markach, Strudze, sporo jest.
Zapisane

Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie...
Kambas
Gość
« Odpowiedz #3 : SierpieÅ„ 20, 2013, 12:14:58 »

Jeszcze dobra lektura to:

Na przedpolu Warszawy W. Kempy.

Pzdr
Kambas
Zapisane
marco76
Gość
« Odpowiedz #4 : SierpieÅ„ 20, 2013, 12:37:09 »

Tak dokładnie. I właśnie w niej więcej znalazłem. Dzięki OK
Zapisane
marco76
Gość
« Odpowiedz #5 : SierpieÅ„ 22, 2013, 09:59:06 »

Oto opis jaki udało mi się znaleźć na stronie Urzędu Miasta dotyczący między innymi owej bitwy która mnie interesuje( aczkolwiek mało tego) to tutaj jest mowa o tych rozbitych czołgach.
,, Wybuch wojny w dniu 1 września 1939 roku dał o sobie znać nalotami na stolicę. W dniu 3 września polski myśliwiec zestrzelił nad Kobyłką hitlerowski samolot typu Heinkel 111. W dniu tym niemiecki komunikat radiowy łgał bez zająknięcia "wszystkie nasze samoloty wróciły do bazy". Ofensywa hitlerowska z Prus Wschodnich dotarła do Kobyłki już 12 września. Nie napotykając oporu, wojska wroga przeszły w kierunku Pragi.

Lata wojny w Kobyłce znaczyły się konfiskatami, rabunkiem, terrorem, rozstrzeliwaniem podejrzanych o przechowywanie broni. Aresztowani zostali nauczyciele i znaczniejsi obywatele, z których wielu nie powróciło z obozów koncentracyjnych. Skromna tablica upamiętniająca te czasy znajduje się pośrodku rynku. Gehennę przechodzi ludność żydowska sąsiedniego Wołomina, gdzie w roku 194O stworzono getto obejmujące także kilka budynków Sosnówki. Getto zlikwidowano bestialsko przez wymordowanie w 1942 roku około 4OO jego mieszkańców wśród wydm i zagajników Zalaska, resztę wywożąc do Treblinki. Narasta opór ludności tak spontaniczny jak i zorganizowany. Powstaje spółdzielnia samopomocy, a w konspiracji placówka Armii Krajowej, której komendantem był nauczyciel Feliks Kowalski.

Przykładem solidarności obywatelskiej może być fakt wykradzenia i ukrycia przez rodzinę Kalisiaków dwóch dzwonów kościelnych przeznaczonych na przetopienie.

Tymczasem wojna szalejąca na odległych frontach zbliżyła się latem 1944 roku gwałtownie do osady. Czołowe oddziały radzieckiej Drugiej Armii Pancernej klinem wdzierającej się pod Warszawę zajmują 30 lipca Kobyłkę. Radość była powszechna. Niestety po kilku dniach kontrofensywa doborowych pancernych dywizji "Hermann Goering" i "Totenkopf" poprzedzone nalotami bombowymi odrzuca pancerniaków radzieckich. Po zaciętej bitwie w Kobyłce pozostało około 15 wraków wypalonych czołgów obu armii.

Hitlerowcy po powrocie mordują i wywożą podejrzanych o udział w ruchu oporu. Przez następny miesiąc miejscowość pozostaje w strefie walk frontowych. 7 września 1944 roku piechota radziecka wypiera z Kobyłki wojska hitlerowskie. Dzień ten uznany został świętem miasta.

Natychmiast organizują się polskie władze samorządowe. Uruchomiona zostaje przez miejscowego nauczyciela Józefa Kaskę szkoła powsz miastem echna. Na wezwanie Rządu Tymczasowego grupa mężczyzn wyrusza w początkach października do formującego się Wojska Polskiego. "
Jest tu też mowa o niemieckim samolocie zestrzelonym nad miastem . Ciekawe jaka byłaby szansa żeby dowiedzieć się o tym więcej i gdzie szukać takiej informacji.
Jeżeli kogoÅ› interesuje historia kobyÅ‚ki podajÄ™ podajÄ™ link do strony.  http://um.kobylka.pl/index.php/o_miescie/historia-2.html.
« Ostatnia zmiana: SierpieÅ„ 22, 2013, 10:01:31 wysÅ‚ane przez marco76 » Zapisane
pawel888
Moderator Globalny
Pułkownik
*****

Pomógł 53
Offline Offline

Wiadomości: 1041


MTWiC


« Odpowiedz #6 : SierpieÅ„ 22, 2013, 16:09:33 »

Samolot o którym tu mowa spadÅ‚ bliżej Nadmy, na polu, na wysokoÅ›ci wieży metalowej przy której jest bunkier. Niestety jest to teren wyrobiska po byÅ‚ej cegielni i po samolocie ani Å›ladu.  CaÅ‚ość walk i zestrzelenia opisana jest w książce R.Sawickiego i M.Rogusza pt. "Zielonka, Zapomniane Lotnisko WrzeÅ›nia" którÄ… również mogÄ™ Tobie pożyczyć UÅ›miech
Zapisane

Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie...
marco76
Gość
« Odpowiedz #7 : SierpieÅ„ 22, 2013, 16:38:12 »

Ok. wymieniÄ™ na pewno. OK
Zapisane
Ralfi75
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 5
Offline Offline

Wiadomości: 111


« Odpowiedz #8 : SierpieÅ„ 22, 2013, 17:40:50 »

2-3 lata temu rozmawiałem w Wołomine z Panem który mieszkał w domu dróżnika chyba na obecnej Napoleońskiej. Jeżeli dobrze pamiętam opowiadał jak to dwa t 34 wyjechały na łąkę właśnie w tych okolicach i podjęły walkę. Zostały zniszczone przez dwóch Niemców za pomocą panzerfausta
Zapisane
marco76
Gość
« Odpowiedz #9 : SierpieÅ„ 22, 2013, 20:54:08 »

Bardzo chciaÅ‚bym mieć możliwość porozmawiania wÅ‚aÅ›nie z kimÅ› takim. Å»eby móc wiedzieć co i gdzie siÄ™ dziaÅ‚o. I to nie po to żeby latać tam zaraz z wykrywaczem ale dla samego zaspokojenia swojej wiedzy. Ale na razie nie mam odwagi , ani nie wiem bardzo jak podejść do takiej rozmowy. Brak mi chyba pewnoÅ›ci siebie. A podejrzewam że byÅ‚oby z kim porozmawiać. A ty ,,Ralfi75" podsunÄ…Å‚eÅ› mi pewien pomysÅ‚. Zawsze chciaÅ‚em zrobić dioramkÄ™ z bitwy w KobyÅ‚ce i myÅ›lÄ™ że temat z tymi dwoma T-34 bÄ™dzie bardzo dobry. Mam siÄ™ czego zaczepić.  DziÄ™ki OK
Zapisane
seb100
Gość
« Odpowiedz #10 : Czerwiec 28, 2015, 20:43:34 »

Pewnie chodzi o to:

 Ostatnie miesiÄ…ce 1944 roku byÅ‚y dla osiedla najtragiczniejsze. Niemcy zgromadzili tu swoje doborowe wojska dywizje SS-Galizien i SS-Herman Göring. Na jesieni 1944 roku nacierajÄ…ce od wschodu wojska sowieckie podjęły próbÄ™ wyrzucenia Niemców z prawego brzegu WisÅ‚y. Walki byÅ‚y dÅ‚ugie i zaciÄ™te, bo terenów tych broniÅ‚a elitarna dywizja pancerno-spadochronowa im. Hermana Göringa. CzoÅ‚gi sowieckie opanowaÅ‚y część BiaÅ‚oÅ‚Ä™ki Dworskiej już 17 wrzeÅ›nia 1944 roku, ale Niemcy podjÄ™li kontratak i ponownie opanowali osiedle. W dniu 10 października o godzinie 10.00 rano wojska radzieckie rozpoczęły kolejny atak od wschodu w kierunku linii kolejowej Warszawa - Legionowo. Linia frontu przebiegaÅ‚a wówczas na lesistych wzgórzach BiaÅ‚oÅ‚Ä™ki Dworskiej, Różopola i dalej na północ w kierunku Chotomowa. Przez dwie godziny ogieÅ„ prowadziÅ‚o kilka tysiÄ™cy dziaÅ‚, w czasie którego po obu stronach zginęło kilkuset żoÅ‚nierzy. Wojska radzieckie zbliżyÅ‚y siÄ™ do linii kolejowej, ale nastÄ™pnego dnia dywizja Hermana Göringa kontratakowaÅ‚a i odrzuciÅ‚a Rosjan ponownie na pozycje wyjÅ›ciowe. Atak ten należaÅ‚ do najsilniejszych, jakie przeprowadzono na BiaÅ‚oÅ‚Ä™kÄ™ w ostatnich miesiÄ…cach wojny. BiaÅ‚oÅ‚Ä™ka Dworska podobnie jak Choszczówka, Grabina, Józefów, Szamocin parokrotnie przechodziÅ‚a z rÄ…k do rÄ…k walczÄ…cych, aby w koÅ„cu roku 1944 zostać wolnÄ…. Nieliczni mieszkaÅ„cy, którym udaÅ‚o siÄ™ uniknąć ewakuacji i którzy nie zginÄ™li od ognia artyleryjskiego gnieździli siÄ™ w bunkrach opuszczonych przez żoÅ‚nierzy. WokoÅ‚o widniaÅ‚y ruiny i zgliszcza. PamiÄ…tkÄ… wojny jest ulica Lidzbarska. ByÅ‚a ona drogÄ… czoÅ‚gowÄ… miÄ™dzy BiaÅ‚oÅ‚Ä™kÄ… DworskÄ… i ChoszczówkÄ…, prowadzÄ…cÄ… w tym czasie przez pola uprawne. Ponieważ zostaÅ‚a dobrze ubita przez gÄ…sienice, zaczÄ™to z niej korzystać i po wojnie. Åšlady wojennych dziaÅ‚aÅ„ sÄ… widoczne dziÅ› w postaci licznych rowów Å‚Ä…cznikowych, stanowisk dziaÅ‚ przeciwlotniczych, schronów-obwaÅ‚owaÅ„ dla samochodów i czoÅ‚gów, a do niedawna natrafić byÅ‚o można także na wraki czoÅ‚gów, zniszczonÄ… broÅ„ rozmaitego rodzaju i kalibru oraz wielkie iloÅ›ci różnej amunicji.

Sprawdzałem jest ul. Lidzbarska do dnia dzisiejszego gruntowa, są okopy na szczycie wzniesienia pomiędzy kanałkiem żerańskim a "drogą czołgową".

Jeśli ktoś chętny chętnie oprowadzę, może coś jeszcze znajdziemy na czołg bym nie liczył ale sporo drobiazgów zostało.
Zapisane
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencjÄ… z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines