Specjaliści przeszukają dno Jeziora Kamionkowskiego

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 30, 2024, 04:08:49

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor WÄ…tek: SpecjaliÅ›ci przeszukajÄ… dno Jeziora Kamionkowskiego  (Przeczytany 2143 razy)
Kopaćko
Starszy sierżant
**

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 57



« : Październik 17, 2015, 21:29:54 »

Specjaliści z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej będą od poniedziałku przeszukiwać dno Jeziora Kamionkowskiego - informuje polska-zbrojna.pl. Celem poszukiwań specjalistów będą niewybuchy, stara amunicja i cenne pozostałości z czasów II wojny światowej.
Jezioro Kamionkowskie to niewielki akwen w centrum Warszawy. Jak przewidują specjaliści, jezioro ma skrywać wiele pamiątek z II wojny światowej.
- Sprawdzimy, czy na dnie jeziora nie zalegają niewybuchy i stara amunicja, które mogłyby stanowić zagrożenie dla mieszkańców - tłumaczy ppor. mar. Michał Drabarczyk, rzecznik OSNiP.

Do Warszawy przyjadą również nurkowie z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Ich zadaniem będzie przeszukanie jeziora pod kątem cennych pozostałości po ostatniej wojnie.
Jak przewidujÄ… specjaliÅ›ci, dno jeziora może skrywać sporo tajemnic, na co wskazujÄ… niezwykÅ‚e historie tego miejsca. Pierwsza z historii dotyczy depozytu Armii Krajowej, który zostaÅ‚ zatopiony w jeziorze na proÅ›bÄ™ por. Jerzego KuczyÅ„skiego - podaje polska-zbrojna.pl. Oprócz tego, w jeziorze znajdujÄ… siÄ™ również pozostaÅ‚oÅ›ci brytyjskiego samolotu Liberator, który zostaÅ‚ zestrzelony przez Niemców w nocy z 13 na 14 sierpnia 1944 roku. ZaÅ‚oga leciaÅ‚a ze 
zrzutem zaopatrzenia dla uczestników Powstania Warszawskiego. W katastrofie zginęło sześciu lotników, przeżył tylko strzelec pokładowy, który dostał się do niemieckiej niewol


Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/mazowieckie/news-specjalisci-przeszukaja-dno-jeziora-kamionkowskiego,nId,1905546#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
Zapisane
Kopaćko
Starszy sierżant
**

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 57



« Odpowiedz #1 : Październik 21, 2015, 19:28:50 »

Ekipa wojskowych nurków z Gdyni przeszuka dno Jeziora Kamionkowskiego - mogą tam leżeć niewybuchy z czasów II wojny światowej. Czy znajdzie też ukryte tam w 1945 r. trofea wojenne oficera AK?
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Liczy na to jego syn Grzegorz Kuczyński. - Tata zmarł cztery lata temu. Z jego opowieści pamiętam, że w jeziorze zatopiona została biała broń - mówi.

W czasie niemieckiej okupacji jego ojciec por. Jerzy Kuczyński walczył w Armii Krajowej. Potem został adiutantem płk. Jana Rzepeckiego, dowódcy antykomunistycznej Delegatury Sił Zbrojnych, założyciela Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wszedł w skład oddziału zajmującego się ochroną i transportem.

Biała broń w jeziorku

Kiedy w listopadzie 1945 r. bezpieka aresztowała płk. Rzepeckiego, oddział dostał rozkaz przedostania się na fałszywych dokumentach na zachód Europy. Por. Kuczyński nie zdołał tego zrobić i wkrótce został aresztowany. Pięć lat spędził w więzieniu w Rawiczu. Zanim znalazł się za kratkami, zdążył przekazać krewnemu w depozyt swoje wojenne trofea. Ten ukrył białą broń - wrzucił ją do Jeziora Kamionkowskiego.

- O pomoc w jej znalezieniu prosiliśmy kiedyś Muzeum Wojska Polskiego, ale odpowiedziało, że to za trudne, bo w jeziorze jest zamulone dno - mówi Grzegorz Kuczyński. Nie wie, w którym dokładnie miejscu krewny zatopił depozyt, ale ma nadzieję, że wojskowi nurkowie sobie poradzą: - Są do tego najlepiej przygotowani. Mają specjalistyczny sprzęt. Najpierw puszczają podwodny pojazd, a gdy ten coś znajdzie, do wody wskakują ludzie.

Na Kamionek przyjeżdża znad morza 25-osobowa grupa. - Przeprowadzimy trening szkoleniowy. Takie ćwiczenia organizujemy nie tylko na Bałtyku, ale też w jeziorach i rzekach - mówi komandor ppor. Robert Polowski z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków WP. - Jezioro Kamionkowskie jest akwenem nietypowym, bo płytkim. Naszym zadaniem będzie zinwentaryzować dno. Po naszej akcji będzie wiadomo, czy akwen jest bezpieczny, czy też trzeba wezwać saperów do niewybuchów.



Jezioro Kamionkowskie to dawna odnoga Wisły. Ma długość ok. 900 m, szerokość do 150 m i głębokość 2-5 m. W czasie powstania warszawskiego - w nocy z 13 na 14 sierpnia 1944 r. - nad jego brzegiem rozbił się zestrzelony przez Niemców samolot Liberator ze 178. Dywizjonu Bombowego RAF. Przyleciał z pomocą dla walczącego miasta. Z siedmiu członków załogi katastrofę przeżył tylko pilot, Niemcy zabrali go do szpitala.

- Szczątki samolotu pokrywały teren wokół parkowego rosarium. Wypalony przód maszyny leżał w wodzie Jeziora Kamionkowskiego, tuż przy wysepce. W pewnej chwili spostrzegłem wystającą ponad powierzchnię wody część ludzkiej twarzy. Wszedłem do wody, gdzie przywiązane pasami do fotela tkwiły zwłoki poległego lotnika - wspominał przed laty Tadeusz Drzewiecki, żołnierz AK.

W 1988 r. kamień pamiątkowy poświęcony poległym lotnikom odsłoniła nad brzegiem jeziora ówczesna premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. Osiem lat później miejsce to odwiedziła królowa Elżbieta II.

Trening szkoleniowy wojskowych nurków zaczyna się dzisiaj rano i potrwa do czwartku. Zgodę na akcję wydał m.in. stołeczny konserwator zabytków - jezioro to część parku Skaryszewskiego, który jest pod jego ochroną. Jak wojskowi oceniają szanse znalezienia białej broni por. Kuczyńskiego? - Nie nastawiamy się na tego typu znaleziska. Odszukanie tutaj czegokolwiek będzie trudne, bo ten zbiornik bardziej przypomina bagno niż jezioro - studzi nadzieje na odkrycie skarbu komandor ppor. Robert Polowski.
Zapisane
rothmans
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 2
Offline Offline

Wiadomości: 110



« Odpowiedz #2 : Październik 21, 2015, 20:36:53 »

Dzisaj tam przechodziÅ‚em i zastanawiaÅ‚em sie co znaleźli  ROTFL
Wiem że coÅ› takiego im siÄ™ przytrafiÅ‚o   Brawo http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,autokar-z-wojskowymi-wpadl-do-rowu-w-parku-skaryszewskim,183088.html
Zapisane

noknok
Strzelec
*

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 2


« Odpowiedz #3 : Październik 22, 2015, 11:33:32 »

Może przy okazji znajdÄ… jakieÅ› ciekawostki z dawniejszego okresu , we wsi Kamion / Kamionek  toczyÅ‚y siÄ™ walki w ramach bitwy warszawskiej 1656 roku , dużo żoÅ‚nierzy potonęła w tych rejonach -  w tamtym czasie te tereny byÅ‚y podmokÅ‚e a do tego dwie dość spore rzeki . Do tego przecież byÅ‚o tam pole elekcyjne - w czasie elekcji jak wiadomo dochodziÅ‚o do maÅ‚ych potyczek w gronie pijanych waszmoÅ›ciów i  pijackich burd. Tak jak opisywali nurkowie jest trudny teren  "bagno" ale ma to też dobre strony bo w beztlenowych osadach dennych bardzo dobrze konserwuje siÄ™ wszystko co metalowe.
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2015, 11:39:51 wysÅ‚ane przez noknok » Zapisane
Kopaćko
Starszy sierżant
**

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 57



« Odpowiedz #4 : Październik 24, 2015, 19:15:30 »

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wojsko-przeszukuje-jezioro-kamionkowskie,183085.html
Pierwszy dzień poszukiwań i pierwsze efekty. Na dnie Jeziora Kamionkowskiego w Warszawie znaleziono we wtorek dwie beczki. Wojskowi nurkowie będą przeczesywać jezioro do czwartku.
Specjaliści z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej będą od poniedziałku przeszukiwać... WIĘCEJ »
Wtorek był pierwszym dniem prac wojskowych nurków i pracowników Muzeum Marynarki Wojennej. – Nurkom udało się trafić na skrzynię z amunicją i dwie beczki, na razie nie wiemy co jest w środku – mówił Grzegorz Kuczyński, syn por. Jerzego Kuczyńskiego – to właśnie na jego prośbę w Jeziorze Kamionkowskim zatopiono depozyt Armii Krajowej.
Prace będą kontynuowane do czwartku. – Dno Jeziora będzie badane m.in.: przy pomoc sonaru – dodał Kuczyński.

- Nie spodziewamy się, że znajdziemy materiały, które mogą być niebezpieczne. W czwartek od godz. 9 do 16 wznowimy poszukiwania m.in. szczątków Liberatora. Co znajdziemy, to się okaże - poinformował komandor Robert Polewski z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego.

SzukajÄ… Liberatora

Specjaliści z Ośrodka Szkolenia Nurków i Płetwonurków Wojska Polskiego oraz pracownicy Muzeum Marynarki Wojennej do czwartku będą przeszukiwać dno Jeziora Kamionkowskiego. Mogą się tam znajdować m.in.: szczątki brytyjskiego samolotu Liberator czy depozyt Armii Krajowej
Zapisane
Kopaćko
Starszy sierżant
**

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 57



« Odpowiedz #5 : Październik 24, 2015, 19:22:05 »

http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,wylowili-z-jeziorka-zbiornik-i-pocisk-pochodza-z-zestrzelonego-liberatora,183354.html
Wojskowi nurkowie wydobyli z dna Jeziora Kamionkowskiego zbiornik na paliwo i pocisk z okresu II wojny światowej. Wszystko wskazuje na to, że znaleziska pochodzą z brytyjskiego bombowca Liberator, który spadł w tej okolicy w sierpniu 1944 roku.
Duży przedmiot wydobyty z wody przypomina beczkę. – To najprawdopodobniej zbiornik olejowy samolotu Liberator, zestrzelonego w nocy z 13 na 14 sierpnia 1944 roku – zdradza Katarzyna Utracka, historyczka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Przedmiot znaleziono w środę po południu, w centralnej części jeziorka, około 100 metrów od brzegu. Leżał dwa metry pod taflą wody. Wydobycie zbiornika z wody nie było łatwe.
- Obiekt wybadaliśmy wykrywaczem metali. Widoczność była zerowa. Musieliśmy go znaleźć tylko na podstawie wyczucia dłońmi - opowiada kmdr ppor. Robert Polewski, szef Zespołu Nowych Technik Ratowniczo-Nurkowych Wojska Polskiego, który dowodził akcją poszukiwawczą.

Jednemu z nurków jeszcze pod wodą udało się określić wymiary zbiornika. - Podjęliśmy decyzję o wydobyciu go nad wodę. Na powierzchni okazało, że przedmiot jest bezpieczny, potem wyciągnęliśmy go na brzeg - dodaje żołnierz
Zapisane
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencjÄ… z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines