CBŚ szuka Pantery z Czarnej Nidy.

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 27, 2024, 13:12:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor WÄ…tek: CBÅš szuka Pantery z Czarnej Nidy.  (Przeczytany 3856 razy)
Vilmark
Porucznik
****

Pomógł 7
Offline Offline

Wiadomości: 368


"Tylko umarli ujrzeli koniec wojny"


« : Marzec 12, 2011, 11:38:52 »

Za gazeta.pl ;

Niezwykła historia czołgu, który 20 lat temu zniknął zaraz po wydobyciu z Czarnej Nidy koło Bieleckich Młynów. Wiele wskazuje, że pantera została wywieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie po wyremontowaniu i uruchomieniu jest dużą atrakcją. W Polsce sprawę badała prokuratura, zajęło się nią także CBŚ

Historia ta rozpoczyna się w połowie stycznia 1945 roku, kiedy Armia Czerwona nacierała w kierunku Kielc, a jej ofensywę usiłowały nad Nidą powstrzymać niemieckie oddziały pancerne. W czasie tych walk czołg Pz.Kampf.V Ausf. A Panther utknął w rzece koło Bieleckich Młynów (gm. Morawica). W latach 50. Ludowe Wojsko Polskie w ramach porządków wysadziło jego wieżę, ale niemal kompletny kadłub pozostał na miejscu do 16 listopada 1990 roku. Wtedy ważący około 30 ton wrak wydobyło na zlecenie prywatnej firmy. Pomagały w tym wozy zabezpieczenia technicznego z jednostki wojskowej na Bukówce. Okazało się, że wrak jest w nad podziw dobrym stanie - miał wszystkie koła, całe wyposażenie wewnętrzne. Eksperci zauważyli, że to dosyć nietypowa wersja pantery, możliwe, że jakiś prototyp.

Czołg na lawecie przewieziono pod Warszawę, a potem dosłownie zniknął. Jeszcze w 1991 roku pojawiały się informacje, że mógł trafić za granicę jako złom, a dziennikarze "Słowa Ludu" opisywali, że w wydobycie zaangażowało się m.in. działające w Kielcach jedno ze stowarzyszeń, natomiast samego wydobycia dokonało wojsko w ramach ćwiczeń.

Nieoczekiwanie pod koniec zeszłego roku sprawę czołgu zaczęło badać Centralne Biuro Śledcze. - Sam byłem zaskoczony, bo to tyle lat. Ale policjanci stwierdzili, że sprawa została zakwalifikowana jako kradzież dobra kultury, a to się nie przedawnia - mówi anonimowo informator "Gazety". Do zamknięcia tego numeru rzecznik komendanta głównego policji nie odpowiedział na pytania w tej sprawie.

Wiele wskazuje, że postępowanie jest prowadzone po doniesieniu złożonym przez Piotra Lewandowskiego, prawnika, a prywatnie miłośnika militariów. - Od kilku lat staram się zainteresować różne instytucje tą sprawą. Przecież z naszego kraju nielegalnie wywieziono bardzo cenny eksponat, a okoliczności, w jakich do tego doszło, są co najmniej dziwne - mówi Lewandowski. Twierdzi, że czołg wydobyto całkowicie nielegalnie na zlecenie prywatnej firmy spod Warszawy. Co ciekawe, miała w tym pomóc m.in. pozytywna opinia ekspertów Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej, którzy stwierdzili, że to bezwartościowy złom. Z dokumentów, do których dotarł Lewandowski, wynika, że w zamian obiecano dostarczenie jakichś eksponatów do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. - Ale generalny konserwator zabytków nie zgodził się na wywiezienie czołgu. Mimo to wrak zniknął - podkreśla Lewandowski. Co ciekawe, po jego interwencjach sprawę badała dwa razy Prokuratura Rejonowa w Kielcach. Ostatni raz w zeszłym roku. W kwietniu przesłuchano m.in. właścicieli prywatnej firmy, która miała się zajmować wydobyciem wraku. - Rzeczywiście, Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód prowadziła postępowanie w sprawie nielegalnego wywiezienia czołgu, ale je umorzono, bo sprawa się przedawniła - mówi Sławomir Mielniczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

- Po tym umorzeniu złożyłem kolejne zawiadomienia, ale tym razem w sprawie grupy, która prawdopodobnie hurtowo zajmuje się wywozem takich dóbr kultury. Pismo w tej sprawie wysłałem do komendanta głównego policji z sugestią, żeby sprawą zajęło się CBŚ i krajowy zespół do walki z przestępczością przeciwko dziedzictwu narodowemu. Podejrzewam, że to spowodowało wizytę CBŚ w regionie świętokrzyskim - mówi Lewandowski.

"Kielecka" pantera prawdopodobnie około 2000 roku przez Wielką Brytanię trafiła do Stanów Zjednoczonych. Kupił ją do swojej kolekcji Jacques Littlefield, milioner i pasjonat. W internecie można znaleźć filmy i zdjęcia czołgu oraz informację, że odkupiony został od polskiego właściciela, a wydobyty z Czarnej Nidy. Za ponad 2 mln dolarów miał zostać pieczołowicie wyremontowany, zrekonstruowano wieżyczkę, a nawet zamontowano oryginalny silnik. Dziś ten czołg jeździ i jest sporą atrakcją. - Moim marzeniem jest, żeby kiedyś ten czołg wrócił do Polski - nie ukrywa Lewandowski.

Äąąródło: Gazeta Wyborcza Kielce

http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,9241320,Ale_historia__Slad_wraku_pantery_prowadzi_CBS_do_USA.html

A cała zadyma za sprawą Warsa za co oczywiście jestem bardzo wdzięczny Chichot
Zapisane
wars98
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 3
Offline Offline

Wiadomości: 157

Doradca prawny - specjalność prawo zabytków


WWW
« Odpowiedz #1 : Marzec 12, 2011, 21:53:49 »

A cała zadyma za sprawą Warsa za co oczywiście jestem bardzo wdzięczny Chichot
Duży uÅ›miech Co Ty powiesz...  MrugniÄ™cie
Zapisane

Muzeum Eksploracji
Poszukujemy zaginionych, zatopionych i zakopanych zabytków. Dysponujemy niezbędnym sprzętem do prac eksploracyjnych.
Adres do korespondencji:
Muzeum Eksploracji
ul. Składowa 40A
62-081 Przeźmierowo
muzeum_eksploracji@wp.pl
wars98
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 3
Offline Offline

Wiadomości: 157

Doradca prawny - specjalność prawo zabytków


WWW
« Odpowiedz #2 : Październik 11, 2011, 11:19:50 »

Nowe wieści z frontu walki o Panterę:
http://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,10447459,Pantera_z_II_wojny_swiatowej_na_celowniku_kieleckiej.html
Zapisane

Muzeum Eksploracji
Poszukujemy zaginionych, zatopionych i zakopanych zabytków. Dysponujemy niezbędnym sprzętem do prac eksploracyjnych.
Adres do korespondencji:
Muzeum Eksploracji
ul. Składowa 40A
62-081 Przeźmierowo
muzeum_eksploracji@wp.pl
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencjÄ… z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines