Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 19, 2024, 21:35:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Cmentarz choleryczny na warszawskiej Pradze  (Przeczytany 5596 razy)
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
: Wrzesień 01, 2010, 21:08:12

Cmentarz, powstały dla ofiar epidemii cholery, która nawiedziła warszawską Pragę w latach 1872-1873, zlokalizowano na obrzeżach miasta na gruntach golędzinowskich na esplanadzie fortu Sliwickiego. Zaprojektowany przez inż. Henryka Sumińskiego został otwarty 16 listopada 1872 r.
Opiekę nad cmentarzem początkowo sprawował Cezary Skoryna, właściciel fabryki kamieni i maszyn młyńskich, a od 19 stycznia 1874 r. nadzór przejęło miasto. Cezary Skoryna bezskutecznie starał się w magistracie o doprowadzenie drogi do cmentarza, ponieważ po wybudowaniu w latach siedemdziesiątych XIX w. linii kolejowych: obwodowej oraz kowelskiej, nekropolia znalazła się w zamkniętym trójkącie torów. Ogółem na cmentarzu cholerycznym pochowano 484 zmarłych na cholerę i 7 żołnierzy.


* 800px-POL_Warsaw_Cmentarz_Choleryczny.jpg (209.69 KB, 800x600 - wyświetlony 393 razy.)
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #1 : Wrzesień 01, 2010, 21:10:29

Po wybuchu kolejnej epidemii w 1892 r. cmentarz choleryczny nie byl już użytkowany, a zmarłych chowano na Cmentarzu Bródnowskim. W "Kurierze Warszawskim" z 30 sierpnia 1906 r. zawarto informację, że w ostatnie Zaduszki na cmentarzu cholerycznym palone były światła oraz, że zachowały się krzyże. W artykule tym opisano również plan likwidacji cmentarza w związku z budową kolejnego toru kolejowego: "Plant kolejowy akurat będzie usypany środkiem cmentarza a szkarpy, całkowicie wypełnią jego przestrzeń. Groby naruszone nie będą, gdyż robota pójdzie po wierzchu, przeciwnie stary cmentarz pokryje gruba warstwa przywieziona z kopalni". W 1908 r. w rejonie cmentarza rozpoczęto prace przy przebudowie Warszawskiego Węzła Kolejowego. W tym czasie nekropolia była już całkowicie zapomniana. Podczas prac, w sierpniu 1908 r. natrafiono na pierwsze fragmenty szkieletów. Podjęto decyzję o złożeniu ich do wspólnej mogiły, nad którą zamierzano wznieść pomnik. Po wielu zmianach projektu, ostatecznie wzniesiono pomnik z piaskowca, otoczony ogrodzeniem murowanym z czerwonej cegły. Jak podano w stołecznej prasie, 24 lipca 1910 r. "cicho bez żadnych uroczystości zarząd budowy węzła kolejowego ukończył budowę pomnika na dawnym cmentarzu cholerycznym na Golędzinowie, w miejscu gdzie obecnie krzyżuje ze sobą kilkanaście torów kolejowych na różnych poziomach. Mogiłę na nasypie otulono murem kilkustopowej wysokości, bez żadnego wejścia, w środku zaś na podwyższeniu postawiono krzyż kamienny z napisem następującej treści: Tu spoczywają szczątki 478 ofiar zarazy cholerycznej z lat 1872-3 zebrane pod tą wspólną mogiłą po zniesionym cmentarzu cholerycznym przy budowie węzła kolejowego 1908 r."


* Resize of Cmentarz_choleryczny_2.jpg (268.39 KB, 1250x832 - wyświetlony 351 razy.)
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #2 : Wrzesień 01, 2010, 21:12:37

Mogiła, usytuowana na trudno dostępnych terenach kolejowych, ulegała stopniowemu zapomnieniu już w dwudziestoleciu międzywojennym. W 1925 r. została uwieczniona na jedynej znanej fotografii, autorstwa Zdzisława Marcinkowskiego. W monografii Cmentarza Bródnowskiego z 1935 r. znajduje się wzmianka o istnieniu pomnika na mogile cholerycznej. Nie wiadomo, kiedy dokładnie uległ zniszczeniu mur cmentarny i sam pomnik. Najprawdopodobniej stało się to podczas ostatniej wojny lub w okresie powojennym.
Obecnie cmentarz ma formę nasypu o powierzchni około 225 m2 i wysokości około 1 m. Skarpy obłożone są kamiennym brukiem. Na nasypie znajduje się mur z czerwonej cegły, okalający resztki   pomnika z piaskowca. Mur jest mocno zrujnowany, a sam pomnik rozbity na wiele drobnych elementów. Zarastający teren cmentarza sukcesywnie ulegał niszczeniu, popadając w zapomnienie. Nieliczni prażanie w Dzień Wszystkich Świętych zapalają znicze dając wyraz swojej pamięci.

W marcu 2009 r., z inicjatywy Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury Sp. z o.o. - Zakład Napraw Infrastruktury w Warszawie, firmy - wykonawcy robót i dostawcy materiałów - biorące udział w modernizacji linii kolejowej Warszawa - Gdańsk (na odcinku Warszawa Wschodnia Osobowa -Legionowo oraz st. Nasielsk) podpisały list intencyjny z zamiarem rewaloryzacji cmentarza. Koordynatorem przedsięwzięcia jest naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Pragi Północ m.st. Warszawy.

Działania firm wspierają także: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Muzeum Warszawskiej Pragi, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.
Do sierpnia 2009 r. sprawdzono teren pod względem minerskim z uwagi na bliskie sąsiedztwo ówczesnych jednostek wojskowych, traktujących okoliczny teren jako nieoficjalny poligon. W tym też okresie wydano decyzje administracyjne, zezwalające na usunięcie drzew i krzewów będących w złym stanie zdrowotnym, zagrażającym zabytkowemu obiektowi.
Wykonano również inwentaryzację elementów obiektu oraz sporządzono rysunki techniczne umożliwiające jego rekonstrukcję. Termin zakończenia rewaloryzacji cmentarza określony został na marzec 2010 r.

Autorzy tekstu pochodzącego z gazety ,,spotkania z zabytkami" to Piotr Banaszkiewicz, Waldemar Matejak, Zbigniew Tucholski, zdjęcia  z Wikipedii


Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
viviparus
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 102



WWW
Odpowiedz #3 : Wrzesień 01, 2010, 21:12:58

na zdjęciu które wrzuciłeś cmentarz jest już po renowacji (wylany beton). Wydaje mi się że jak byłem tu parę lat wcześniej ( przed remontem) to krzyż stał w trochę innym miejscu.
Zapisane
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #4 : Wrzesień 01, 2010, 21:16:24

nie dysponuje innymi fotkami Smutny  wkrótce viviparus  będę miał też coś dla Ciebie jesli chodzi o te arty Mrugnięcie
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
Roadrunner
Major
****

Pomógł 25
Offline Offline

Wiadomości: 658


Chrzęszczyrzewoszyce, powiat Łękołody


WWW
Odpowiedz #5 : Wrzesień 01, 2010, 21:45:51

A ja w zeszłym roku natknąłem się na łąkach miedzy Bródnem a Markami na figurkę Matki Boskiej a z drugiej strony było coś takiego:


* 11111111a.jpg (53.54 KB, 413x550 - wyświetlony 407 razy.)
Zapisane

Tesoro Tejon

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencją z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines