Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 18, 2024, 02:32:11

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] 2 3 Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Ekshumacja powstańca listopadowego  (Przeczytany 38037 razy)
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
: Kwiecień 19, 2013, 10:47:12

18 kwietnia 2013 roku to dla Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" dzień poszukiwań i wielkich odkryć.
 
A właściwie Wielkiego "Listopadowego" Odkrycia. Zgody uzyskane od Ciechanowskiego Konserwatora Zabytków oraz właściciela działki Pana Wojciecha Gorczyńskigo pozwoliły nam na przeprowadzenie wraz z archeologiem Witoldem Migalem pracownikiem Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie sondażowych badań terenowych za pomocą detektorów metalu. Teren objęty badaniami obejmuje dużą część gminy Gołymin.
 
Podczas eksploracji natrafiliśmy na skład amunicji ołowianych kul karabinowych. Kule ułożone były w formie leja, warstwowo. Wagę można szacować na 40-50 kg... W tym miejscu założony został wykop. Zaskoczenie sięgnęło zenitu - w wykopie zlokalizowaliśmy kompletny szkielet człowieka. Ciało - jak wynikało z oględzin - zostało starannie złożone ze złożonymi rękami na piersiach. W pobliżu szkieletu znajdowały się m.in. wojskowe guziki cynowe z cyfrą 4, mosiężna cyfra 4 (nakładka na orła z czako), kawałek przypinki lub odznaczenia.
 
Galanteria mundurowa wskazuje, że natrafiliśmy na żołnierza z okresu Powstania Listopadowego (1830-1831). Powstaniec mógł należeć do jednego z czterech oddziałów używających takich właśnie guzików. Możliwe, że żołnierz służył w 4 pułku piechoty liniowej, czyli był tzw. "czwartakiem". Zagadką pozostaje zlokalizowanie na głowie zmarłego całego magazynu amunicji (ok. 40-50 kg. kul). Grób - jak wskazał Witold Migal z PMA - był dość płytki, doraźny. Czy tymczasowy? Dlaczego taki arsenał położono na głowie zmarłego? Aby zaznaczyć miejsce pochówku? Tego nie wiemy. Nie wiemy też czy była to jedna mogiła, czy istnieją bratnie-żołnierskie pozostałe miejsca pochówków? O tym mamy nadzieję będziemy mieli możność dowiedzieć się podczas kolejnych prac badawczych.
 
Garnowo Duże nie zostało szczegółowo opisane w znanych nam pamiętnikach z epoki Powstania Listopadowego. Dotąd kojarzone było niemal wyłącznie z działaniami wojennymi z epoki wojen napoleońskich (Bitwa pod Gołyminem z 1806 r.) Trudno na dzień dzisiejszy jednoznacznie określić okoliczności śmierci Powstańca. Bierzemy aktualnie pod uwagę dwie hipotezy. Pierwsza zasadza się na informacjach o odwrocie wojsk polskich po Bitwie pod Ostrołęką, które w tych okolicach miały zorganizować szpital polowy. Druga, która wydaje się zasadna, to kontekst kapitulacji Warszawy i wycofywania się wojsk polskich w kierunku północnym. Wówczas jeszcze wielotysięczna armia nękana była na tych terenach przez przeważające siły wroga. W trakcie prac poszukiwawczych na tym i sąsiednich polach odnaleźliśmy guziki oraz fragmenty galanterii mundurowej należące zarówno do wojsk polskich jak i carskich, co mogłoby świadczyć o rozegranej pod Garnowem potyczce w okresie od września do października 1831 r. Guziki polskie potwierdzają obecność w tym rejonie różnych formacji wojskowych co potwierdza hipotezę przemieszania wojsk wspólnie cofających się od Warszawy.
 
Szkielet żołnierza został przewieziony do Państwowego Muzeum Archeologiczne . Dalszej identyfikacji będziemy dokonywać na podstawie kolejnych prac poszukiwawczych oraz dzięki wynikom badań antropologicznych, które realizują w tym przypadku specjaliści z PMA. Czy uda się zidentyfikować personalnie żołnierza? Badania DNA - odpowiedzą.
 
Co dalej? Powstańcowi absolutnie należy się godny pochówek, czyniony z honorami. Car jak można się domyśleć zakazał upamiętniania mogił powstańczych. Ówczesny zakaz to jedno, a zatarcie śladów przez czas to drugie. Grobów "Listopadowych" jest niestety bardzo mało - w stosunku co do liczby poległych. Dlatego tym bardziej zależy nam na godnym, zasłużonym miejscu wiecznego spoczynku. Kiedy, jak i gdzie? Tego jeszcze nie wiemy. Przed nami kolejne etapy badań, które trwać będą do końca sierpnia br.
 
Koordynatorem projektu ze strony Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego "Exploratorzy.pl" jest Piotr Pałys.
 
Anna Szulim, rzeczniczka prasowa MSHE


wiecej fotek pod linkiem:

http://exploratorzy.pl/ekshumacja-powstanca-listopadowego.php


* 01.jpg (329.16 KB, 610x912 - wyświetlony 689 razy.)
Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2013, 11:10:44 wysłane przez adek Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
Hammurabi
MFE detektorysci.pl
Kapitan
***

Pomógł 97
Offline Offline

Wiadomości: 440


Naczelny Idownik


Odpowiedz #1 : Kwiecień 19, 2013, 11:02:40

Piękna inicjatywa!
 Życzę dalszych sukcesów!
A tak na marginesie - w świetnym stanie zachowały się szczątki jak na 180 lat!
Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2013, 11:54:01 wysłane przez Hammurabi Zapisane

"If you are good at something, never do it for free." JOKER
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #2 : Kwiecień 19, 2013, 11:11:11

fakt, sory zły link wkleiłem , już jest własciwy w artykule, dzięki Hubert
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
desmo_sm
Gość
Odpowiedz #3 : Kwiecień 19, 2013, 13:20:08

Po mundurze już ani sladu, a kości to jak wiadomo jeszcze długo będą zalegały, tam jak widać mokro to może brak tlenu też się przyczynił do dobrego stanu szkieletu. Po jednym ze zdjęć można by wnioskować że to młody człowiek bo ile dobrze liczę nie ma w żuchwie ósemek jeszcze.
Zapisane
rav666
MFE detektorysci.pl
Podpułkownik
***

Pomógł 22
Offline Offline

Wiadomości: 902



Odpowiedz #4 : Kwiecień 19, 2013, 23:21:29

piękna sprawa! gratulacje! Odkrycia pochówków z okresu P.L. to naprawdę rzadkość.
płytki grób i przysypanie ołowiem - zabezpieczenie doraźnego pochówku przed zwierzętami?
Zapisane
Roadrunner
Major
****

Pomógł 25
Offline Offline

Wiadomości: 658


Chrzęszczyrzewoszyce, powiat Łękołody


WWW
Odpowiedz #5 : Kwiecień 20, 2013, 04:40:40

Po mundurze już ani śladu, a kości to jak wiadomo jeszcze długo będą zalegały, tam jak widać mokro to może brak tlenu też się przyczynił do dobrego stanu szkieletu. Po jednym ze zdjęć można by wnioskować że to młody człowiek bo ile dobrze liczę nie ma w żuchwie ósemek jeszcze.

Nie do końca,zwróć uwagę na stopień zużycia tych zębów - musiały "pracować" przez wiele lat.
Zapisane

Tesoro Tejon

AMOR PATRIAE NOSTRA LEX
Ralfi75
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 5
Offline Offline

Wiadomości: 111


Odpowiedz #6 : Kwiecień 20, 2013, 06:15:13

Co do kul to trudno gdybać.

Ja bym obstawiał, że grzebiący w tamtym okresie zaznaczyli w ten sposób miejsce pochówku. Mogli potem szpilą namierzyć grób i przenieść szczątki w rodzinne strony.
Zapisane
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #7 : Kwiecień 20, 2013, 16:59:22

kule byly w formie leja tylko nad głową, wiec pewnie zaznaczenie miejsca
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
cpt. Nemo
R.I.P.
Pułkownik
*

Pomógł 27
Offline Offline

Wiadomości: 1032



Odpowiedz #8 : Kwiecień 20, 2013, 17:37:19

kule byly w formie leja tylko nad głową, wiec pewnie zaznaczenie miejsca

Troche nie przypominam sobie  zeby ktorykolwiek oddzial mial pomysl pozbawic sie kilkudziesieciu kilogramow kul, to sporo roboty a i olow nie lezal na kazdym rogu. Chyba ze sam je gdzies niosl i z nimi zginal, albo sie rozbrajali, czy porzucili w ucieczce liczac na powrot ?
Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2013, 17:39:04 wysłane przez cpt. Nemo Zapisane

R.I.P
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #9 : Kwiecień 20, 2013, 18:01:44

tego pewnie się nie dowiemy. Sam raczej tego nie dałby rady. Ułożenie rąk świadczy ze był pochowany, wiec tez przysypany kulami. Masz racje że w tamtych czasach ołów był cenny.
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
Wyro
MFE detektorysci.pl
Kapitan
***

Pomógł 12
Offline Offline

Wiadomości: 480


N D S M D- Non Draco Sit Mihi Dux


WWW
Odpowiedz #10 : Kwiecień 21, 2013, 02:10:00

Nikt w tamtym czasie nie pozbawiał się ołowiu. W pamiętnikach można znaleźć opisy chłopów wygrzebujących ołów z drzew po bitwach. Podobnie armie nie wyrzucały amunicji. Poza wojskiem pospiesznie wycofującym się po kapitulacji, uciekającym zagranicę lub zdziesiątkowanym po bitwie bez możliwości zabrania całego ekwipażu stanu wyjściowego (i taki zdaje się jest kontekst tego pochówku), bowiem lokalizacja oraz zbieranina pułków z guzików polskich może świadczyć o potyczkach po kapitulacji Warszawy. Jedyne co może tłumaczyć porzucenie kul. Nie przypadkowo zaś znalazły się nie rozsypane, ale ułożone w osobnym składzie amunicyjnym (ok. 50 kg) wyłącznie na głowie zmarłego. Pomijając warstwę XX wieczną, płytki pochówek powoduje, ze górna warstwa kul mogła być niemalże równo z powierzchnią ziemi. Co do zębów, ciekawy jestem opinii Hammurabiego. Chociaż pewnie potrzebowałbyś zbliżeń.
Zapisane
Hammurabi
MFE detektorysci.pl
Kapitan
***

Pomógł 97
Offline Offline

Wiadomości: 440


Naczelny Idownik


Odpowiedz #11 : Kwiecień 22, 2013, 20:51:31

 Jeśli chodzi o wiek zębowy to jest on mało adekwatny do wyznaczania długości życia po pewnym okresie. Obecność lub brak trzecich zębów trzonowych też nie dobrą metodą oszacowania wieku. Jeśli już koncentrujemy się na zębach to najbardziej miarodajne wydaje się starcie powierzchni żujących chociaż widziałem już 30latka ze zniszczeniem na poziomie 70-latka a i 60 latek może mieć zachowany pełen łuk zębowy i będzie wyglądał na 30-35 latka.
 Do oceny wieku antropologom służą, jeśli dobrze kojarzę, stan szwów czaszkowych i chrząstek nasad kości długich i położenie otworu bródkowego przy bezzębnej żuchwie Chichot Chciałeś Wyro wypowiedź to masz Mrugnięcie
Zapisane

"If you are good at something, never do it for free." JOKER
emes
MFE detektorysci.pl
Pułkownik
***

Pomógł 30
Offline Offline

Wiadomości: 1144



Odpowiedz #12 : Kwiecień 22, 2013, 21:39:04

mnie ujął "otwór bródkowy przy bezzębnej żuchwie" Uśmiech
Zapisane

"Całemu oddziałowi wojska złożono najserdeczniejsze życzenia ekshumacji" (anonimowy uczeń)
adek
Administrator
Pułkownik
**

Pomógł 34
Offline Offline

Wiadomości: 1893



WWW
Odpowiedz #13 : Kwiecień 23, 2013, 09:08:09

mnie bardziej zastanawiał widok wszystkich dolnych zębów zrotowanych o 45 stopni Uśmiech  Ze wstępnych informacji uzyskanych od antropologów możemy dowiedzieć się że był to dobrze odżywiony jegomość około 40 lat
Zapisane

Nie znać własnej historii znaczy na zawsze pozostać dzieckiem- Cyceron
Ralfi75
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 5
Offline Offline

Wiadomości: 111


Odpowiedz #14 : Kwiecień 23, 2013, 09:37:55

Adek chyba 90 stopni ?

Zapisane
Strony: [1] 2 3 Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencją z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines