Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Poszukiwania skarbów mazowsze

Kategoria ogólna => Jaki kupic ? => Wątek zaczęty przez: pawel888 Styczeń 28, 2011, 14:48:41



Tytuł: Wszystko o Hs-3-"Smętek"
Wiadomość wysłana przez: pawel888 Styczeń 28, 2011, 14:48:41
Jako że tekst dotyczący wykrywacza HS-3 zamieszczony na łamach forum Okrywcy jest mojego autorstwa, pozwole sobie go przedstawić również na tym, naszym skromnym mazowieckim forum ;)


Witam, myślę że taki mały poradnik z opisem pomoże kolegą w wybraniu sprzętu, a i nie będzie wciąż uciążliwych pytań, a co, a jak, a gdzie.

Najpierw troszkę teorii:
Wykrywacz w standardzie sprzedawany jest z cewką 25cm.
Dostępne do wyboru są 4 rodzaje cewek 20, 25, 30, 40 cm.
Zasilanie: 6 baterii R14

Detektor pracuje według zasady nadajnik-odbiornik.Polega ona na tym że cewka nadajnika wykrywacza wytwarza zmienne pole magnetyczne, natomiast cewka odbiornika wychwytuje wszelkie zakłócenia spowodowane obecnością metalowych elementów.

Zbudowany jest z sondy oraz pudełka-obudowy, gdzie znajduję się pojemnik na baterię, układ elektroniczny i elementy regulacyjne. Sonda z pudełkiem połączona jest za pomocą kabla, który wychodzi z sondy i podłączany jest do pudełka.
Prowadzony jest po rurce teleskopowej która umożliwia dostosowanie długości wykrywacza do własnych potrzeb.

Opis puszki:
Z lewej strony obudowy znajdują się:

-Przełącznik ON/OFF, służący do włączania i wyłączania
wykrywacza.

-Przełącznik trybów pracy wykrywacza GROUND BALANCE/DISCRIMINATE.Przełączenie tego przełącznika w lewo włącza tryb GROUND BALANCE,oznaczający eliminacji wpływu gruntu.Przełączenie w prawo włącza tryb DISCRIMINATE, oznaczający nie sygnalizowanie przez wykrywacz obecności
przedmiotów niepożądanych, np. drobnych przedmiotów żelaznych.Przełącznik ten,współpracuje z dwoma potencjometrami znajdującymi się poniżej.

-Przełącznik sposobu dostrajania progu zadziałania alarmu A (automatycznie) lub M (ręcznie). Ustawienie przełącznika w pozycji M powoduje, że wykrywacz możemy dostroić ręcznie do progu zadziałania alarmu, korzystając z przycisku w rękojeści i pokrętła Tune.
Przełączenie na pozycję A powoduje, że wykrywacz automatycznie dostraja się zarówno do właściwości gruntu jak i do wysokości sondy nad ziemią.

-Potencjometr GROUND BALANCE umożliwia płynne przestrajanie sygnału w taki sposób, że możliwe jest wyeliminowanie wpływu gruntu. Wpływ gruntu charakteryzuje się tym, że zbliżenie lub oddalenie sondy w stosunku do ziemi powoduje zanik lub narastanie sygnału z głośnika. Przestrajając
przy pomocy potencjometru zakresu przetwarzania, możemy znaleźć takie jego położenie, że ten niepożądany efekt zostanie wyeliminowany. W tym trybie pracy wykrywacz sygnalizuje obecność wszelkich przedmiotów metalowych, niezależnie od rodzaju metalu(drobne odłamki,kapsle żelazne)

-Potencjometr DISCRIMINATE pozwala na takie przestrojenie
przetwarzania sygnału, że w zależności od położenia gałki
potencjometru nie będzie sygnalizowana obecność niepożądanych przedmiotów, głównie żelaznych. Im wyższy jest stopień dyskryminacji (cyfra na skali potencjometru), tym większe przedmioty są eliminowane. Praca w trybie
dyskryminacji nie pozwala na eliminację wpływu gruntu.

-Potencjometr TUNE służy do ustawienia progu zadziałania alarmu. Współpracuje z nim przycisk w rękojeści wykrywacza. Wciśnięcie tego przycisku powoduje "zapamiętanie" poziomu sygnału, który został ustawiony potencjometrem.

-Potencjometr VOLUME reguluje siłę głosu. Posługujemy się nim przeważnie wtedy, gdy do sygnalizacji używamy słuchawek.

-Głośnik

Z tyłu umiejscowione jest wejście na słuchawki typu jack.

Uruchomienie wykrywacza:
Po złożeniu i umiejscowieniu baterii należy podłączyć kabel od sondy do wtyku w puszce.Owinąć dookoła rurki tak aby przy cewce był luz. Następnie wybrać tryb w jakim chcemy pracować:(GROUND/BALANCE lub DISCRIMINATE) oraz sposób dostrajania wykrywacza M lub A.

Koniec teorii czas na praktykę:)

Opiszę pracę w trybie(DISCRIMINATE,Manual)według własnych ustawień,takich jakich używam na co dzień.Trybu GROUND BALANCE osobiście nie znam i nie używam, uważam go za zbędny. A więc suwaki poziome "do siebie".

Włączamy wykrywacz:

Unosimy go na wysokość pasa.

-GROUND BALANCE 0,

-DISCRIMINATE zależy od miejsca w którym będziemy pracowali. Czy teren jest mocno "zasiany" odłamkami, gwoźdźmi, drucikami i innymi tego typu żelaznymi elementami. Osobiście chodzę na DISCRIMINATE między 2-3 i to jest najbardziej optymalny poziom dyskryminacji. Nie wykrywa wyżej wymienionych śmieci a zbiera tylko przedmioty bardziej pożądane.Na przykład przy moich ustawieniach odłamki wielkości 5cmx3cm są nie widzialne. Zwiększając dyskryminację zwiększamy brak wykrywalności przedmiotów żelaznych.Na przykład przy dyskryminacji 7 bagnet mauser nie będzie widzialny.DYSKRYMINACJĄ NIE ODRZUCAMY PRZEDMIOTÓW WYKONANYCH Z METALI KOLOROWYCH (aluminium,mosiądz,miedź,ołów)!.Są one niezależne od poziomu dyskryminacji, to znaczy że przy każdym poziomie reagują tak samo.
Można sprawdzać czy przedmiot zalegający w ziemi jest "kolorowy"czy stalowy.Należy po prostu po namierzeniu sygnału zwiększać dyskryminację i obserwować czy przy zwiększeniu sygnał się pojawia, jeżeli się nie zmienia to mamy w 99%pewność że przedmiot jest z metalu kolorowego, ten 1% to możliwość że przedmiot zalega głęboko, wtedy dyskryminacja nie daje rezultatu.
Należy pamiętać że z każdą zmianą dyskryminacji należy posługiwać się przyciskiem w rękojeści.

-TUNE [przy wciśniętym guziku w rączce(pamięci)]przekręcamy w prawo aż do usłyszenia sygnału z głośnika. Regulujemy poziom sygnału tak, aby był możliwie cichy, ale jeszcze słyszalny.

-Volume jeżeli nie działamy na słuchawkach ustawiamy na 10, wykrywalne są "sygnały duchy" które nie są słyszalne przy mniejszych poziomach głosu.Oczywiście jeżeli chodzenie na głośnym wykrywaczu nie przeszkadza i jest możliwe:)

Wszystkie operacje(ustawianie dyskryminacji, poziomu słyszalności sygnału) należy wykonywać na wyższej wysokości niż będą prowadzone poszukiwania. Przy uniesieniu wyżej sygnał będzie się pojawiał,jest to spowodowane wpływem gruntu, który przy pracy w trybie DISCRIMINATE nie daje się wyeliminować, jednakże te zmiany sygnału są inne niż zmiany powodowane obecnością metalu i dają się łatwo odróżnić. Oczywiście wymaga to pewnej wprawy, jeżeli mamy wątpliwości, czy zmiana sygnału powstała od zbyt wysokiego uniesienia sondy, czy też pochodzi od jakiegoś przedmiotu
metalowego, to opuszczamy sondę o 2-3 cm niżej i przesuwamy jeszcze raz w tym miejscu. Jeżeli był tam jakiś przedmiot, to detektor zasygnalizuje jego obecność.

Pozostaje jeszcze sprawa przełączników o które bardzo często są pytania.W starszych modelach były one dość wadliwe, teraz są zastąpione nowymi, identycznymi jak w zagranicznych drogich wykrywaczach.

Dementując wszelkie opinie pojawiające się na tym jak i innych forach pragnę powiedzieć że Hs-3 znajduję różne przedmioty na różnych głębokościach, chodzi mi tu głównie o monety,guziki,medaliki.Myślę że nie trzeba "Smętka"chwalić w dziedzinie militarki. Jako przykład mogę podać że hełm niemiecki przy cewce 30cm wyszedł z głębokości 110cm. Nie jest to odosobniony przypadek.

Mam nadzieję że ta instrukcja pomoże kolegom w wybraniu wykrywacza jak i w jego ustawieniu.
Jeżeli jeszcze coś mi przyjdzie na myśl, o czym zapomniałem napisać teraz to napisze.
I jeszcze dane producenta:
Elektroniczny Sprzęt Poszukiwawczy
inż. Henryk Smętkowski
Ul.Ponikowskiego 1C
00-707 Warszawa
Tel.(22)651-00-85