Grodziska a spis stanowisk archeologicznych

Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 26, 2024, 07:58:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor WÄ…tek: Grodziska a spis stanowisk archeologicznych  (Przeczytany 4214 razy)
Gajowy
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 4
Offline Offline

Wiadomości: 183


« : GrudzieÅ„ 12, 2013, 18:16:22 »

Witam, czy wszystkie grodziska sÄ… wpisane  do rejestru zabytków? KiedyÅ› w zwiÄ…zku z moim innym zainteresowaniem jeździÅ‚em oglÄ…dać różne grodziska na Mazowszu i wiem, że niektóre nie budzÄ… wÄ…tpliwoÅ›ci czym sÄ… (np Rokitno koÅ‚o BÅ‚onia), natomiast niektóre np w Barchowie czy Grodziszczu k. Mrozów niewiele wystajÄ… nad grunt  z porastajÄ…cych je krzaków. Nie chcÄ™ wejść na teren jakiegoÅ› zniwelowanego grodziska, natomiast przeglÄ…dajÄ…c spis stanowisk archeologicznych nie zauważyÅ‚em tam wielu grodzisk.
  Co do mojego innego hobby- to jest astronomia. KiedyÅ› na jednym forum astronomicznych ktoÅ› zamieÅ›ciÅ‚ wÅ‚aÅ›nie zdjÄ™cie grodziska, z pytaniem czy może to być krater meteorytowy. Wtedy wÅ‚aÅ›nie, po identyfikacji obiektu jako jednak grodzisko, zaczÄ…Å‚em ze znajomymi cykl wycieczek po grodziskach Mazowsza. Może to gÅ‚upie ale jakoÅ› urzekÅ‚y mnie te Å›redniowieczne "kopce"
Pozdrawiam

Marcin
Zapisane
Gajowy
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 4
Offline Offline

Wiadomości: 183


« Odpowiedz #1 : GrudzieÅ„ 15, 2013, 20:37:42 »

Chyba w zÅ‚ym dziale poruszyÅ‚em ten temat, ewentualnie grodziska jednak sÄ… opisane we wspomnianym spisie stanowisk a tylko ja mam z tym problem.  JeÅ›li jednak ktoÅ› ma jakieÅ› uwagi do mojego wÄ…tku to bardzo proszÄ™.......
Pozdrawiam
Marcin
Zapisane
Gajowy
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 4
Offline Offline

Wiadomości: 183


« Odpowiedz #2 : GrudzieÅ„ 16, 2013, 14:21:07 »

Dzięki za przeniesienie wątku, być może tu jest bardziej na miejscu.
Pozdr.
Marcin.
Zapisane
Żołnierz1939
Plutonowy
*

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 32


Mam 15 lat, z piszczałką 4 lata, mieszkam w Wałczu


« Odpowiedz #3 : GrudzieÅ„ 17, 2013, 20:53:58 »

Nie wszystkie są wpisane do rejestru zabytków, taki dziwny przypadek.
Większość już odkrytych ,lub odszukanych przez osoby ,które zawiadomiły Konserwatora Wojewódzkiego ,czy jak on tam miał...
U mnie w okolicy wszystkie sÄ… w rejestrze ,a szkoda ...
Pozdrawiam serdecznie
Zapisane

''Szukajcie ,a znajdziecie'' - Mateusza 7:7
Mati
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 5
Offline Offline

Wiadomości: 175


Sierpc


« Odpowiedz #4 : GrudzieÅ„ 17, 2013, 21:13:30 »

"U mnie w okolicy wszystkie są w rejestrze ,a szkoda ..." - rozumiem, że chętnie byś je zgłosił, aby zostały wpisane?
Zapisane
Żołnierz1939
Plutonowy
*

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 32


Mam 15 lat, z piszczałką 4 lata, mieszkam w Wałczu


« Odpowiedz #5 : GrudzieÅ„ 17, 2013, 21:41:10 »

Nie Uśmiech
Można by było bez obaw zwiedzac i oglądać ,po nim pozostałości.
Obecnie trzeba się chować ,przy oglądaniu tych grodzisk (pozostałości).
Pozdrawiam serdecznie
Zapisane

''Szukajcie ,a znajdziecie'' - Mateusza 7:7
Gajowy
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 4
Offline Offline

Wiadomości: 183


« Odpowiedz #6 : GrudzieÅ„ 17, 2013, 23:42:23 »

PrawdÄ™ mówiÄ…c, Å‚ażąc po pozostaÅ‚oÅ›ciach grodzisk jakoÅ› nigdy siÄ™ nie kryÅ‚em. Nie wydaje mi siÄ™ bym jakoÅ› mógÅ‚ im bardziej zaszkodzić. MaÅ‚o tego, np w Chlewkach pod Grodziskiem Mazowieckim zauważyć siÄ™ daÅ‚o w warstwie osadowej z ostatnich miesiÄ™cy (czyli rozwalone gdzie siÄ™ da) kapsle, butelki, opakowania po prezerwatywach itp,  można wywnioskować że miejscowi biwakujÄ… tam bezkarnie Å›miecÄ…c. Być może nawet nie wiedzÄ… co to za miejsce. Grodzisko za Mrozami jest regularnie orane przez jakiegoÅ› typa, wiÄ™c spacerem z dzieckiem nie zrobiliÅ›my mu wiÄ™kszej krzywdy. W wiÄ™kszoÅ›ci miejsc zwiedzonych przez nas najmniej można byÅ‚o niestety dowiedzieć siÄ™ od miejscowych.
Pozdrawiam
Marcin
Zapisane
Mati
Starszy chorąży sztabowy
***

Pomógł 5
Offline Offline

Wiadomości: 175


Sierpc


« Odpowiedz #7 : GrudzieÅ„ 18, 2013, 01:43:26 »

Jeżeli nie ma osobnego zakazu wejścia ze względu na prowadzone prace lub unikatową wartość to swobodnie można łazić, zwiedzać, fotografować grodziska. Tym bardziej jakieś pozostałości wałów ziemnych , na których pasą się krowy. Gdy znajdziesz się na niezarejestrowanym widocznym grodzisku, to też cię nikt nie wygoni. Chyba, że na terenie prywatnym się znajduje ogrodzone płotem. Czytając to forum i zajmując się pracą z wykrywaczem doskonale wiesz, że takie grodzisko to teren archeologiczny. Chyba, że nie jest w ogóle widoczne na powierzchni ziemi. Ale jak nie jest widoczne, to nikt tam nie łazi. Są dwie możliwości. Ktoś coś wie i łazi po terenie z wykrywaczem lub widzi grodzisko i też tam łazi z wykrywaczem. W tym pierwszym przypadku można się tłumaczyć, w drugim to już "z premedytacją", a biorąc to wszystko do kupy, to potem jest jak jest, żeby nie używać nieodpowiednich słów...
Zapisane
Staci
Plutonowy
*

Pomógł 0
Offline Offline

Wiadomości: 36


« Odpowiedz #8 : Maj 03, 2015, 19:44:29 »

Mam to szczęście że mieszkam obok Grodziska Powiem szczerz że to miłe miejsce na spacer a nawet mały biwak. Jeśli ktoś ma trochę kultury i sprząta po sobie to kłopotów nie ma.
Zapisane

Garrett Ace 250
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencjÄ… z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines