Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Kwiecień 18, 2024, 21:49:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane

Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja Admin kontakt BLOG
Strony: [1] Do dołu Drukuj
Autor Wątek: Ekspedycja Kircholm 2011  (Przeczytany 2837 razy)
tadeklobo
MFE detektorysci.pl
Podporucznik
***

Pomógł 8
Offline Offline

Wiadomości: 299



WWW
: Luty 25, 2011, 16:07:00

W roku 2011 we współpracy Instytutu Archeologii UW oraz pasjonatów poszukiwaczy skarbów przeprowadzone zostaną badania w miejscu bitwy z roku 1605 pod Kircholmem. Powodzenia  OK

Szczegóły i plany ekspedycji:

http://www.kircholm.pl/   

Projekt badań archeologicznych pola bitwa pod Kircholmem
   

   
 

Kircholm jest jednym z nielicznych miejsc poza granicami kraju, które powszechnie i jednoznacznie kojarzone są z najświetniejszymi kartami polskiej historii (Rzeczypospolitej Obojga Narodów). W odróżnieniu od innych sławnych pobojowisk, ma dość ograniczone rozmiary i zapewne zlokalizowane jest wciąż poza strefą zurbanizowaną. Daje to realne szanse na odnalezienie miejsca bitwy (może także różnych jej etapów) i umieszczenie jej we właściwym kontekście przestrzennym. To zaś spowoduje, że zwycięstwo kircholmskie stanie się w odbiorze powszechnym zjawiskiem mniej abstrakcyjnym i bardziej realnym.

Pomysł badań pobojowiska narodził się kilka lat temu.  We wrześniu zeszłego roku Studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, zrzeszeni w Kole Naukowym "Hanza", pod kierownictwem dr archeologii Tomasza Nowakiewicza przystąpili do tworzenia nowego projektu badań  terenu na którym rozegrała się bitwa. Do współpracy dołączyło Muzeum Wojska Polskiego,  Łotewskie Muzeum Narodowe w Rydze, Warszawski Klub Płetwonurka, fotograf lotniczy, oraz grupa znanych, polskich poszukiwaczy skarbów i specjalistów w dziedzinie wykrywaczy metali oraz technik poszukiwawczych.

Cele przedsięwzięcia:

1. Zlokalizowanie (zweryfikowanie) miejsca bitwy.

2. Zbadanie i zadokumentowanie wszelkich jej materialnych pozostałości (zarówno terenowych - o ile takie istnieją, jak i ruchomych).

3. Zwrócenie uwagi na problem pobojowisk, które obok elementów architektury, należą do najważniejszych elementów kształtujących charakterystykę dawnych kresów Rzeczypospolitej.

4. Uchronienie pobojowiska przed zniszczeniem (poza naturalnymi czynnikami, pewnym zagrożeniem mogą być skutki spiętrzenia wód Dźwiny, rozszerzenie jej koryta w okolicach miasta Salaspils)


Sposób realizacji:

1. Kwerenda źródłowa (w tym kartograficzna) jako metoda pomocna w ogólnej lokalizacji pobojowiska.

2. Wykonanie i analiza zdjęć lotniczych ukazujących pole bitwy wraz z jego przestrzennym kontekstem.

3. Prospekcja powierzchniowa z użyciem wykrywaczy metalu (wraz z pełną dokumentacją).

4. Badania podwodne koryta rzeki (prawdopodobnym jest że część pola bitwy znajduje się obecnie pod wodą z uwagi na zmieniające się na przestrzeni lat koryto Dźwiny.

Efekty:

1. Bitwa pod Kircholmem jest jednym z najlepszych "znaków rozpoznawczych" polskiej historii, przywołującym pamięć o świetności Rzeczypospolitej wraz z republikańskim patriotyzmem jej obywateli. Wszelkie działania zmierzające do przypomnienia tego wydarzenia i wzbogacenia wiedzy o nim o nowe treści są ważne i potrzebne.

2. Współpraca międzynarodowa w "niekolizyjnej" przestrzeni naukowej jako pole wymiany doświadczeń.

 

Ogólne zasady uczestnictwa w projecie Kircholm 2011


1. Projekt został stworzony przez koło naukowe Hanza pod egidą Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, przy współpracy Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego w Rydze, Warszawskiego Klubu Płetwonurka, oraz klubu poszukiwanieskarbow.com

2. Uczestnikami projektu są znani specjaliści różnych dziedzin, związanych z prawidłową realizacą zamierzonych założeń badawczych, zrzeszeni wokoł wymienionych powyżej instytucji.

3. Projekt ma charakter niedochodowy, a jego cele związane są z ochroną i ratowaniem dziedzictwa archeologicznego polskiego oręża.

4. Do projektu mogą zostać zaproszone inne instytucje lub organizacje o ile nie są to instytucje komercyjne, a ich udział w projekcie nie wiązałby się - lub nie był tak postrzegany- z reklamą lub inną promocją danego przedsiębiorstwa o naturze komercyjno-dochodowej. Wyjątkiem są sponsorzy, oraz patroni medialni projektu. Dla nich też zarezerwowane jest pole reklamowe na łamach strony internetowej kircholm.pl, oraz w wypadku ich istotnego udziału, na łamach publikacji związanych z projektem.
.
Sponsorzy
Czyli instytucje wspierające realizację projektu poprzez udzielenie mu  wsparcia finansowego, lub w wypadku takiej potrzeby sprzętowo-technicznego.
Wolontaryjny udział w projekcie przedstawiciela instytucji o charakterze dochodowym nie może być odbierany jako działalność sponsorska.

Patroni medialni
Czyli przedstawiciele mediów którzy wyrazili zainteresowanie projektem w celu publikacji informacji z jego przebiegu, oraz efektów związanych z jego realizacją.
Zapisane

"Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Józef Klemens Piłsudski
Strony: [1] Do góry Drukuj 
Skocz do:  

Mazowieckie forum poszukiwaczy skarbów. Firma archeologiczna
Pozycjonowanie z agencją z Warszawy Skuteczni.pl

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines